W nowoczesnych warunkach globalnie narastającego zadłużenia finansowego przeróżnych państw i instytucji finansowych wybitnie poważnym zagadnieniem staje się wypatrywanie dróg pomocy dla tych, którzy na powierzchni minionych lat nazbyt z przyjemnością korzystali z pożyczek i dziś mają z tego tytułu wiele nieprzyjemności. Jeśli gra toczy się o kredyty międzypaństwowe, udzielane jednym krajom przez inne, media dopiero niedawno rozpoczęły obnażać, jak wiele patologii kryje się za tym systemem – w efekcie na światło dzienne dopiero teraz wyszedł fakt, że w większości rozwijających się liberalnych gospodarek politycy nieudolnie podchodzący do tematu budżetu po prostu brali kredyt za kredytem, byle tylko sprostać wysokim wymaganiom obywateli oraz możnych grup interesów.

Rzecz jasna całe państwa mają całkiem inne instrumenty do wychodzenia z długów aniżeli indywidualni konsumenci. Dla tych pierwszych całkiem naturalne staje się negocjowanie swojego zadłużenia liczonego w wielu przypadkach w miliardach, rodziny korzystające z kredytów nazbyt z przyjemnością muszą tudzież lub na wskroś samodzielnie poradzić sobie z kłopotem zbyt wysokich rachunków albo w nielicznych jedynie przypadków liczyć mogą na banki oraz ich kredyt konsolidacyjny przewidziane z myślą może nie tyle o klientach bankrutujących, ale bardziej o konsumentach mających dużo przeróżnych zobowiązań miesięcznie, gubiących się już w tych wszystkich niezbędnych cenach. Dzisiaj jednak konsolidacja długów stała się dla wielu banków główną działalnością – taki kredyt adresowany jest rzecz zrozumiała przede wszystkim do tych rodzin, które na fali ostatnich dekad pożyczały pieniądze wszędzie gdzie było to możliwe i na przeróżne cele, wliczając w to zarówno remont kuchni, wyjazd zagraniczny w wakacje czy kupno innowacyjnego rodzinnego samochodu.

Banki entuzjastycznie udzielały takie kredyty każdemu, kto jeszcze niedawno posiadał pracę, albowiem mało kto brał znacznie więcej aniżeli jeden kredyt. Dzisiaj w każdym calu naturalne jest posiadanie paru czy nawet kilkunastu kredytów przez jedno gospodarstwo domowe.