Blachy znajdują zastosowane w położeniach niebywale narażonych na nieprzydatne działanie otoczenia naturalnego. Najczęstszym zastosowaniem tego typu blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te bezustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradobiciem i słońcem. Aby zapobiec niszczeniu dachów, wypada realizować ich regularną konserwację. Każdego typu blachy mają inne wymagania w tym zakresie.

Uczciwy oraz troszczący się o dobro kontrahenta dystrybutor bezwzględnie powinien umieszczać wiadomości dotyczące technicznych wymogów blach w przesyłkach, w jakich blachy są dostarczane konsumentowi. Wymagania te obejmują standardy rozładunku, instalacji, przechowywania i konserwacji. By blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne oraz szczelne pokrycie dachu, wypada detalicznie przestrzegać dokładnych zarządzeń producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim bezpośrednio, żeby uzyskać szczegółowe wiadomości – wypróbuj blachy trapezowe. Dachy wykonane z blach trapezowych są wysoce narażone na działanie niesprzyjających czynników środowiskowych.

Niszczyć je ma prawo słońce, deszcz, wiatr, a też znajdujące się w powietrzu substancje syntetyczne i mchy oraz porosty. Na obecność tych dwóch ostatnich nieraz skarżą się użytkownicy dachów. Rozwój porostów oraz mchów nie wynika jednakże z nieodpowiedniego wyboru pokrycia dachu. Z blach trapezowych udaje się je niebywale ekspresowo usunąć. Porosty oraz mchy pojawiają się najczęściej na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej części dachu bądź też w cieniu drzew. Aby je usunąć, najpoprawniej jest stosować szczególne środki przeciwko porostom. Wypada nim spryskać blachę przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Bez jakiegokolwiek ale należy pamiętać o tym, że są to substancje wysoce toksyczne, w związku z czym warto zabezpieczyć rury oraz rynny. W razie żadnych problemów z usuwaniem mchów z blach trapezowych należy skontaktować się z producentem bądź też kompetentnymi monterami.