Efektywna i wydajna aktywność rolnicza aktualnie bez ciągnika jest niemalże niemożliwa. Naturalnie wyjątkiem są tu małe gospodarstwa agroturystyczne lub ekologiczne, jednakże produkcja rolnicza na szerszą miarę oparta na pracę ręczna czy również przy pomocy zwierząt jest niewykonalna. Powodem są nie wyłącznie duże areały gospodarstw rolniczych, niemniej jednak również znaczne odległości łatwiejsze do sprawnego pokonania przez maszyny rolnicze i obszerna konkurencja, gdzie liczy się wynik, wydajność i czas. To właśnie umożliwia praca w gospodarstwie z ciągnikiem i pomimo, że kojarzy się to z nakładami na paliwo czy również kosztami powiązanymi z zakupem części ciągników rolniczych i ich napraw, to i tak końcowy bilans wychodzi na walor przy przemyślanej aktywności.

Toteż podobnie jak transport byłby obecnie nie do pomyślenie bez aut ciężarowych, podobnie oraz gospodarstwo rolnicze zawiłe by było do prowadzenia bez traktora. Jest on niezastąpiony na sporych farmach, ale również potrzebny w gospodarstwach sadowniczych, ogrodach czy szkółkach. Tak jak rozwinęła się technologia, motoryzacja czy również ludzka świadomość, tak samo wielkie zmiany w ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpiły w rolnictwie, co pokazuje Farmtrac.

Dotyczy to również wyposażenia i ciągników rolniczych, jakich zaawansowanie technologiczne budzi prawdziwy podziw, nawet wśród osób niezwiązanych absolutnie z rolnictwem. Kiedyś machiny takie były prostsze w obsłudze, zdecydowanie głośniejsze oraz mniej komfortowe przy pracy, jednak za to na przykład części ciągników rolniczych były zdecydowanie tańsze oraz dużo rzeczy rolnik mógł w nich naprawić sam. Dzisiaj sprzęt rolniczy to jeżdżące, niejednokrotnie monstrualne i w każdym calu skomputeryzowane pojazdy.

Jest on bardzo wydajny, mocny i wielofunkcyjny, jednakże niestety dosyć drogi w utrzymaniu a przez rozbudowaną komputeryzację jest niemożliwe przeprowadzenie autonomicznych napraw czy konserwacji. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu ciągnik rolniczy w gospodarstwie był oznaką luksusu i zamożności, dziś jest koniecznością a miarą prestiżu jest wyłącznie jego cena, marka oraz rocznik.