Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa idzie się co miesiąc, potem co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed urodzeniem co tydzień. Wypada pilnować próbnych badań zarządzanych przez doktora prowadzącego i wykonywać je regularnie. Co miesiąc egzekwuje się morfologię krwi, i raz w miesiącu zrobić kontrolną analizę moczu. W czasie 24-26 tygodnia ciąży doktor powinien skierować damę w ciąży na test sprawdzające poziom glukozy we krwi. Badanie to bazuje na pobraniu krwi po wypiciu szklanki wody z rozpuszczona glukozą. Wspomaga ono w twierdzeniu czy nie grozi kobiecie cukrzyca ciążowa, która wymaga od kobiety akceptowania wielu lekarstw i zmiany diety.

Na domiar tego blisko trzech, czterech razy w ciąży egzekwowane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. oraz lub przed samym rozwiązaniem. Badanie USG polega na kontroli płodu i wskazaniu jego parametrów oraz cykliczności rozwoju płodu. Badanie USG przeprowadzane w 12 tygodniu ciąży ma na celu wypróbowania czy zarodek porządnie się usadowiło raz skontrolowania cykliczności wagi i wzrostu do okresu ciąży.

Następne badanie w trakcie standardowej oraz prawidłowej ciąży realizuje się w 22 tygodniu ciąży, aby obejrzeć pojedyncze narządy m.in. serce potomka, w owym czasie wolno również próbować opisać płeć dziecka, przetestuj bilansdziecka.pl. Kolejne oraz w wielu przypadkach już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu jesteśmy w stanie wskazać wagę i ułożenia maluszka w trakcie porodu. Jeżeli położenie maluszka jest nieprawidłowe bądź waga jest zbyt gigantyczna, lekarz przygotuje pacjentkę do porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, trzeba uskutecznić badania prenatalne zezwalające na wczesne wykrycie wad oraz ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są łagodne oraz z początku sporadyczne. Przypominają tępe bóle miesiączkowe oraz rozchodzą się w kierunku bioder oraz krzyża bądź promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać oraz stawać się coraz bardziej cykliczne oraz trwają dłużej, jest to znak, iż poród się rozpoczął. Wypada wówczas zacząć oceniać czas ich trwania oraz odstępy między nimi.