Właściciele księgarni, punktów sprzedaży z książkami i czasopismami przeżywają w ostatnim czasie niesłychanie dużo zmian w kwestii podatku. Otóż chodzi tu konkretnie o książki oraz czasopisma, które sprzedawane muszą być w określonej kwocie uwzględniającej słuszny podatek. Dotyczy to w głównej mierze wydawnictw, jakie jak wiadomo absorbują się wydawaniem książek na rynek.

Jak można zanotować są różnorodne stawki VAT na książki za wydawanie, drukowanie oraz wyprzedawania książek. Niektórzy posiadacze takich korporacji zaczynają się gubić w całym tym natłoku informacji. Warto, wobec tego przybliżyć cały temat. Otóż fundamentalną kwotą VAT-u za wyprzedawane czy wydawane książki to 5%. Dotyczy to w głównej mierze stereotypowych książek papierowych, a też czasopism specjalistycznych. Jednak warto tu nadmienić, iż owe artykuły nie mogą być wydawane w nakładzie pokaźniejszym aniżeli 15 tysięcy egzemplarzy. Periodyki szczególne naznaczone symbolem ISSN podlegają 5% VAT-u. Mogą one dotyczyć kwestii kulturalnych, szkolnych, naukowych, społecznych, lekarskich, regionalnych i zawodowych niemniej jednak nie mogą być drukowane częściej niż raz w tygodniu. Obejmuje to również gazety dla osób niewidomych. Co ciekawe czasopisma, w jakich 20% miejsca jest przeznaczona na krzyżówki czy też zagadki podlegają wyższemu opodatkowaniu. W przypadku stereotypowych książek obowiązuje 5% VAT. Mimo to już w przypadku nowoczesnych e-booków mamy do czynienia z wyższym albowiem, aż 23% podatkiem. Jednakże książki, jakie wydawane są na dyskach lub taśmach, ale oznaczone są symbolami ISBN są w stanie korzystać z niższej stawki 5% VAT. W jaki sposób, więc widać są różnice w podatku VAT, a tematyka ta jest nadzwyczaj rozległa oraz zróżnicowana.

Dla stereotypowego człowieka stawki VAT na gazety lub czasopisma są mało istotne. Z rzadka kiedy tak właściwie zastanawiamy się czemu płacimy tyle, a nie mniej czy znacznie więcej. Jednakże dla właścicieli księgarni czy wydawnictw oraz drukarni temat ten jest bardzo znaczący. Jakim sposobem wiadomo nietrudno popełnić błąd, a konsekwencje nie są wcale przyjemne. Należałoby, w takim razie zawczasu zaznajomić się z całym tematem.