Wraz z dojrzewającą renomą palenia elektronicznego pojawia się coraz to więcej sporów. Do tej pory o e-papierosach hałaśliwie było przede wszystkim w Internecie. Od kiedy tak właściwie dostrzega się je coraz częściej na ulicach, ludzie zaczęli się zastanawiać nad ich aspektami i wpływem na zdrowie. Jeszcze parę lat temu niemalże nikt nie słyszał o e-paleniu. Pierwsze urządzenia pojawiły się na polskim rynku ponad pięć lat temu i nie wzbudziły gigantycznej sensacji. O artykułach najdonośniej było w Internecie w jakim miejscu mówiono o ich odkrywczych właściwościach oraz sposobie działania. E-papieros był nieobecny w tradycyjnych mediach, jakie przez długi czas ignorowały ten temat. Pierwsze urządzenia przyjmowano z zaciekawieniem i traktowano jako dodatkowy gadżet.

Wiele osób twierdziło, że to chwilowa moda, która za jakiś czas przyniesie inne rozwiązania. Stało się niemniej jednak totalnie inaczej. Wbrew prognostykom papieros elektroniczny przypadł do gustu ludziom na pełnym świecie. W związku z tym rozpoczęły powstawać następne wersje urządzenia, różniące się od siebie atrybutami oraz budową – przetestuj części e papierosa. W ciągu kilku lat powstało dużo silnych marek i sklepów. Dla jednych e-papieros jest fenomenalną alternatywą dla schematycznych papierosów, inni sądzą, iż to wynalazek przyczyniający się do coraz większej liczby palaczy. Mnóstwo dyskusji połączonych jest także z ich sposobem działania i właściwościami.

Producenci urządzeń są zdania, iż ich artykuły są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia oraz otoczenia. Nie weryfikują tego żadne poprzednie badania. Z drugiej kwestii nie ma również jakichkolwiek wyników zaświadczających o podstępnym wpływie palenia elektronicznego na organizm. Badania będą trwały jeszcze przez długi czas. Dopiero za parę lat poznamy autorytatywne wyniki potwierdzające racje jednej osoby. Pomimo wzmiankowanego stanu rzeczy, sprzedawcy bez skrupułów ogłaszają własne urządzenia jako zdrowe i ułatwiające odstawienie nikotyny. Wielce dyskusyjny jest status prawny elektronicznego papierosa. Polskie prawo nie uznaje go za wyrób nikotynowy. Z tego powodu wolno palić go praktycznie wszędzie. Prowadzi to do wielu awantur oraz zarzutów ludzi niepalących. Większa część z nich jest zdania, że e-papierosy są tak samo trujące jak ich zwykłe odpowiedniki.