Protekcja środowiska naturalnego zatacza raz za razem szersze kręgi, wkraczając w różnorodne sfery naszego życia. Poniekąd stało się to przymusem, albowiem już obecnie stan przyrody jest bardzo zły, jest ona w znacznym stopniu zdegradowana, na śmietniskach śmieci piętrzą się sterty odpadów, coraz to więcej ludzi cierpi na rozmaite schorzenia dróg oddechowych spowodowane zanieczyszczeniem powietrza, jakie oddychamy.

Dodatkowo pojawia się kłopot dyspozycji całości złóż węgla. W trosce wobec tego o stan otoczenia opracowane zostały nowoczesne technologie, gwarantujące pozyskiwanie energii w sposób, jaki jest przyjazny dla przyrody. W wielu krajach kolosalną popularnością cieszą się wskutek tego systemy solarne i różnego typu wiatraki. W pierwszym przypadku energia pozyskiwana jest ze światła słonecznego, w drugim- z wiatru. Takie rozwiązania są coraz częściej napotykane także w Polsce, szczególnie kolektory słoneczne, pomimo tego, że nie mamy zanadto dużo słonecznych dni. Wtenczas służą one jako system pomocniczego ogrzewania, stanowiący uzupełnienie innego. Bowiem wzrasta zapotrzebowanie na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domu, tym samym zwiększa się oferta rynkowa.

Producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, a my posiadamy dylemat – co na naszym dachu zamontować, aby w najwyższym stopniu wyeksploatować dobrodziejstwo natury, jakim jest słońce. Instalacja fotowoltaiczna, odpowiednio dobrana, to gwarancja bezpłatnego ciepła oraz eneergii w domu – sprawdź koszt instalacji fotowoltaicznej. Same kolektory na dachu nie wiele zdziałają. Instalacja fotowoltaiczna łączy dużo szczegółów występujących we wnętrzu domu, jakie dopiero po połączeniu z kolektorami stanowić będą układ zamknięty. Rodzaj kolektorów powinien być zaproponowany przez fachowców od sprzedaży oraz montażu. Sporo zależy od tego, czy kolektory będziemy montować w trakcie budowy domu, czy już w zbudowanym. Inny czynnik to zlokalizowanie kolektorów – na dachu, czy w ogrodzie – bo i takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Czy wkomponowane w dach, czy zamontowane blisko – co zresztą przynosi straty ciepła. Opcji jest tyle, ile pomysłów. Wyspecjalizowana firma nie powinna posiadać z tym jakiegokolwiek problemu.