Kawę uprawia się jedynie w co niektórych państwach. Jest to jednakże nadzwyczaj dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakątku na ziemi pijemy kawę. Ewidentnie robimy to na różne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie konsumują, nie piją, wyraźnie jej nie uwielbiają. Jednakże to tylko od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu lub taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów oznacza to, iż musi być wytwarzana w gigantycznych ilościach – oraz tak również jest w rzeczywistości. Każdego roku fabrykuje się aż 7 milionów ton kawy. To de facto dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są bardzo różnorodne. Pewno każdy z nas spotkał się z kawą o wiele bardziej gorzką czy taką, jakiej smak był nieomalże słodkawy. Kawę należy potrafić przygotować – przetestuj najlepsza kawa z Indii. Czasem taki napój nie jest zbyt smakowity – musimy go poprawnie przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy bardzo różne kawy. Zapakowane są one w różnorodne opakowania, pudełeczka, woreczki. Czasami niezmiernie długo zastanawiamy się zanim wybierzemy tą stosowną. Żeby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy pokrewne do siebie w smaku, jednakowoż są również oraz takie całkowicie różne.

Kawę można poddać klasyfikacji. Wyróżnia się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, jakie są liofilizowane. W Polsce najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Trzeba było sprowadzać je z zagranicy – a to w pewnych momentach było bardzo kłopotliwe.

Kupowało się więc kawy w ziarnach i właściwie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, aby zdobyć słuszną strukturę takich ziaren, żeby rozdrobnić je. Nie mogły być nadmiernie drobne, jakkolwiek i nadmiernie grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Dziś mamy niezmiernie okazały wybór kaw. Są rozmaite smaki, różni producenci.