Wielu urzeczonych skokami spadochronowymi ludzi pragnie, chociaż raz w życiu tego dokonać. Połowa z nich nigdy tego nie robi, albowiem gdzieś w pewnym momencie, kontrolę przejmuje strach, który wyraża niepewności, czy skoki spadochronowe są bezpieczne oraz czy na pewno w trakcie ich wykonywania nic się nie stanie.

Kiedy skacze się samemu, można posiadać niepewności. Kiedy tudzież decyduje się na skoki w tandemie, kompletne wydarzenie jest podwójnie bezpieczne. Po pierwsze, figura skacząca jest przytwierdzana do instruktora, jaki wszystko za nią robi i steruje pełnym skokiem. Po drugie, sam spadochron posiada w własnej konstrukcji olbrzymią ilość zabezpieczeń. Spadochron, to tak naprawdę dwa spadochrony, koronny oraz zapasowy. Ten drugi zawsze jest składany przez specjalnie wykwalifikowaną do tego osobę, tak zwanego układacza.

Spadochron umeblowany jest w Cyprys, komputer monitorujący parametry lotu oraz w razie potrzeby, kiedy newralgiczny spadochron nie zostaje otwarty w dobrym momencie, otwiera ten zapasowy. Przyśpieszona Nauka Swobodnego Spadania jest zupełnie inaczej nazywana jako AFF, inaczej Accelerated FreeFall i jest jednym ze szkoleń oferowanym przez aerokluby, które zajmują się skokami spadochronowymi. Jest też jednym z najpopularniejszych kursów, które można przejść, jako SkokiZielonaGora.PL – Skok ze Spadochronem. Szkoli ono w niezmiernie atrakcyjnej zręczności, mianowicie ukazuje w jaki sposób zahamować spadanie, tuż po wyskoczeniu z samolotu oraz otworzeniu spadochronu. Nie są to skoki w tandemie, właśnie dlatego uczestnik zdany jest sam na siebie oraz system zabezpieczający.

Dobrze jest w pierwszej kolejności przejść szkolenie fundamentalne o nazwie Static Line, które to gwarantuje oswojenie się ze skokami samymi w sobie. Bazuje ono na odbyciu trzech, samoistnych skoków, z niskiej wysokości, gdzie spadochron otwiera się sam w dobrym momencie. Szkolenie AFF jest przeznaczone po największej części dla ludzi, jakie pragną w krótkim czasie szybko nauczyć się zdolności wolnego spadania, a także tych, którzy na poważnie myślą o kontynuacji sportu.