Czym było by przyjęcie urodzinowe bez solenizanta. Jest on najistotniejszą jednostką imprezy. To dla niego goście stroją się oraz przygotowują, aby później na wieczornej(przeważnie) imprezie hucznie przywitać gwoździa programu. Oczywiście każdy solenizant dogląda o to, żeby goście byli usatysfakcjonowani i poprawnie czuli się przez cały czas życia przyjęcia. Niekiedy zdarza się, że urodziny są klapą. Do tego mogą przyczynić się różne rzeczy oraz najdziwniejsze sytuacje, zazwyczaj nie są zbyt miłe. Wróćmy jednakże do solenizanta. Każda narodowość posiada własne tradycje oraz zwyczaje połączone z obchodzeniem urodzin.

Niemniej jednak większa część z nas ma element wspólny. Jest to tort oraz odśpiewanie standardowej piosenki na cześć solenizanta. Na torcie na ogół stawiane są świeczki – oczywiście w takiej liczbie, ile lat kończy w urodziny – rekomendujemy urodziny dla dzieci. Solenizant w wielu przypadkach ubiera się w dość wyszukany lub ewentualnie nadzwyczaj dostrzegalny strój, po to by wyróżniać. W pewnych momentach, z reguły solenizantki, umieją kilkakrotnie zmieniać strój – podczas jednego przyjęcia urodzinowego.

Co więcej w Polsce nie obchodzi się tak hucznie szesnastych urodzin oraz najczęściej nie są one niczym ponadprzeciętnym. U nas w kraju hucznie obchodzi się urodziny osiemnaste bądź każde, jakie są pełne – są w stanie to być urodziny czterdzieste czy pięćdziesiąte. Osiemnaste z racji tego, że od tego wieku początkujący człowiek staje się pełnoletni w świetle prawa. Jednakże nawet przyjęcia urodzinowe, na których fetuje się osiemnaste urodziny nie są w Polsce tak ostentacyjne jak w przypadku młodzieży zza Oceanu.

Niektórzy hałaśliwie wyrażają swoje niezadowolenie oraz zbulwersowanie wynikające z tego, że szesnastolatkowi organizuje się tak wytworne i kosztowne przyjęcie urodzinowe. W dodatku w wielu przypadkach programach o urodzinach młodzież opisuje się, jako rozkapryszona i rozpuszczona kreacja, jaka sądzi, że wydanie kilkudziesięciu tysięcy dolarów na zorganizowanie przyjęcia urodzinowego, na które będzie mogła przybyć cała szkoła, – innymi słowy jakieś trzysta osób – jest gruntownie normalne oraz naturalne. Ewidentnie my, oglądając to w telewizji nie musimy się niczym martwić.