Każde okna posiadają określone właściwości oraz przymiotniki, które je dogłębnie określają. Tak samo jest w wypadku różnic, jakie u nich występują. Jest przecież wiele rodzajów okien dachowych, właśnie dlatego pod wieloma względami się one różnią od siebie. Na przykład okna obrotowe posiadają oś otwarcia w połowie wysokości.

Takie okna otwiera się za pomocą klamki bądź uchwytu umieszczonego na dole lub u góry skrzydła. Warto zaznaczyć, że tuż przy optymalnym obróceniu skrzydła szyba zewnętrzna jest swobodnie dostępna z wnętrza pomieszczenia. Wobec tego nie musi być żadnych problemów z myciem takiego okna. Jeśli chodzi o okna uchylno-obrotowe, to mają one dwie osie obrotu i są one zamieszczone w górnej krawędzi ramy oraz w połowie wysokości. Takie okna otwieramy i zamykamy za pomocą klamki umieszczonej w dolnej lub też górnej części skrzydła.

Warto zaznaczyć, iż przy uchyleniu okno samo się nie zamyka to właśnie dzięki zamontowanym po jego bokach siłownikom czy też sprężynom. Natomiast okna wysokoosiowe obracają się z osią umieszczoną w 3/4 wysokości skrzydła. Takie okno jest w takim razie wynoszone ponad dach. Poza tym odróżniamy okna rozwieralne, które mogą być umieszczone z prawej lub lewej. Wiadomo, że dane okno dachowe składa się z odpowiednich szczegółów, które tworzą całość. Przecież w innym wypadku nie było by okna, musi być ono adekwatnie dostosowane do danych warunków, także atmosferycznych, w następstwie tego musi składać się z właściwych detalów, jakie tworzą całe okno – Montaż okien. Na okna dachowe składają się szyby. Co należałoby o nich powiedzieć?

Zazwyczaj w oknach dachowych występują standardowo szyby zespolone-są to hermetyczne zestawy dwu lub więcej tafli szkła oddzielonych ramką dystansową- taka ramka wynosi nad 1 cm, a poniżej 2cm. Warto zaznaczyć, że pomiędzy samymi szybami zamknięte jest osuszone powietrze bądź gaz. W jakim celu umieszcza się tam gaz? Dzięki zastosowaniu takiego gazu jest zmniejszony przepływ ciepła przez szybę. Takie szyby są więcej o wiele porządniej izolacyjne. Poza tym wyróżniamy szyby termoizolacyjne, jakie są pokryte specjalną powłoka niskoemisyjną, która odbija ciepło promieniujące z grzejników i żarówek, a również z mebli nagrzanych promieniami słonecznymi.