Organizując budowę własnego domu, warto jest tak zaplanować poszczególne jej etapy, aby optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe oraz nie posiadać przy okazji tego rodzaju kłopotów, iż mróz utrudni nam na przykład dokończenie wiarygodnego etapu budowy. Dlatego najlepszym, maksymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowlanych wczesną wiosną, by najpóźniej w miesiącach jesiennych ukończyć prace na zewnątrz obiektu, gdy będzie on już zadaszony, okna i drzwi będą zamontowane. Wobec tego również prace i czynności powiązane z przygotowaniem samej budowy należałoby rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, gdyż uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji jakkolwiek może trwać kilka ładnych miesięcy. Nawet sprawa przyłączenia pojedynczych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, potrzebny do uzyskania warunków znaczących dla rozpoczęcia dobrych prac budowlanych. Największym wrogiem procesu budowy jest mróz, gdyż większość prac połączonych z murowaniem czy tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, optymalne jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa podkreśla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w związku z tym wykonany z odpowiedniej jakości materiałów, pieczołowicie, ze znajomością sztuki budowlanej – polecamy również alternatywę, domy modułowe całoroczne. Z pewnością przystępując do tej czynności, nie można robić tego późną jesienią, bo mróz jest największym wrogiem świeżo zrealizowanego fundamentu. Najlepiej wobec tego zrealizować ten etap prac wczesną wiosną, odpowiednio wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany trzaskały.

Przyzwoicie wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza budynku wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest niesłychanie istotne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika wykonania fundamentu jest również zależna od jakości i rodzaju podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. Wobec tego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest powierzyć wykwalifikowanej, przetestowanej ekipie, aby mieć pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego typu prac powinien być najwyższej jakości, najporządniej jest zamówić skończony beton, przywieziony na budowę w wyjątkowej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza bowiem pewne niebezpieczeństwo jego słabszej jakości.