W dobie cyfryzacji, mogłoby się wydawać, że coraz rzadziej sięgamy po książki. Mamy mało czasu, jesteśmy zabiegani. Do tego lektury są coraz droższe. Wydawać mogłoby się, że świetną alternatywą dla powiększania domowej biblioteczki, będzie wizyta w prawdziwej bibliotece. Wiele osób jednak stroni od tego miejsca. Jakie są tego przyczyny?

POTWORY Z SZAFY

Bardzo często zachowania w naszym dorosłym życiu modyfikujemy poprzez wspomnienia z dzieciństwa. Jeśli pani w bibliotece szkolnej nie była dla nas zbyt przyjemna – jako osoby pełnoletnie, nie chcemy narażać się na kontakty z negatywnie nastawionymi osobami. Niestety, nadal często się zdarza, że na uprzejmie zadanie pytanie, otrzymujemy drwiącą odpowiedź. Dobrze jest uświadomić bibliotekarzy, że dobrze jest być zwyczajnie uprzejmym dla czytelników. To sprawi, że chętniej będą wracać i nie będą bali się pytać o poradę, np. dotyczącą nowej, ciekawej pozycji. Dobrze jest też odczarować stereotyp bibliotekarza. Książnica powinna organizować dni otwarte, przyciągać czytelników spotkaniami z autorami, pokazać jak pracują magazyny, itd.

GORĄCE NOWOŚCI

Czytelnicy często stawiają na klasyczną literaturę. Po czasach szkolnych wracamy do lektury sprzed lat lub dopiero do niej dojrzewamy i chcemy nadrobić zaległości. Często jednak też w bibliotece szukamy nowości. Jak już wspomnieliśmy na początku, książki są dość drogie i nie każdego na nie stać. Z tego względu, może szukać upragnionej pozycji na bibliotecznych półkach. Dobrze, jeśli na stanie jest kilka egzemplarzy danej książki. Wtedy będzie szybciej krążyć. Nowości obecne na regałach to też znak dla czytelników, że biblioteka trzyma rękę na pulsie rynku wydawniczego i doskonale wie, co będzie interesować jej czytelników.

PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA

Może wydawać się to banalne, ale rzeczą, która może odstraszać czytelników są też niepraktyczne regały biblioteczne. Jeśli mamy spędzać długie godziny między półkami, aby odnaleźć książkę, którą mamy ochotę przeczytać, to wolimy przeznaczyć ten czas na coś innego. Dobrze jest zadbać o odpowiedni rozstaw regałów, o sposób podziału na kategorie i oznaczenie ich. Regały do biblioteki powinny zawierać też specjalne zakładki na półkach. Dzięki temu czytelnik będzie wiedział, która część poświęcona jest autorowi, którego nazwisko zaczyna się na konkretną literę alfabetu. Przejrzyste półki ułatwiają też przeglądanie ich zawartości. Warto zadbać o to, aby między regałami było dużo miejsca tak, aby w jednej alejce mogło swobodnie przebywać kilka osób. Postaw też na wysoką jakość mebli. Dobrze jest wybrać takie modele, które będą eleganckie, a materiały z których zostały wykonane przetrwają wiele nadchodzących lat.

Zachęcamy do zakupów w sklepie Lobby Meble. Znajdziesz u na regały do biblioteki, które ułatwią segregację książek i ich układanie. Posiadają specjalne wsporniki, dzięki którym, nawet jeśli półka jest zapełniona tylko w 1/3, to książki będą estetycznie się na niej prezentowały. Meble dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.