Poprzez środowisko medyczne ziołolecznictwo traktowane jest z respektem, jedynie w połączeniu z medycyna zwyczajową. Lekarze na ogół odradzają leczenie wyłącznie ziołami, przepisując antybiotyki i inne ofensywne farmaceutyki.

Leczenie oczywistym surowcem, jakim są zioła, zebranym oraz przygotowanym w stosowny sposób, często okazuje się skuteczniejszym lekiem, aniżeli drogie i egzotyczne preparaty. Nie wystarcza niemniej jednak zakupić susz oraz zażywać go w zalecanej postaci. By wykorzystać w leczeniu zioła, należy mieć szerszą wiedzę na temat ich właściwości oraz prawidłowego użytkowania. Dla przykładu, kwiat głogu stosowany jest do wzmocnienia mięśnia sercowego i może być przyjmowany w postaci ziołowych herbatek.

Pozytywne wyniki wolno zauważyć już po pierwszym zażyciu. Podobne, jeśli nie silniejsze, działanie ma serdecznik pospolity. Oddziaływanie tego ziela na organizm człowieka opiera się niemniej jednak tylko na długofalowym stosowaniu. Jeżeli wobec tego korzystna jest błyskawiczna pomoc, lepsze wynik uzyskamy lecząc się zielem głogu. W produkcji masowej, jak oraz w pojedynczym wytwarzaniu leków ziołowych, użytkowane są rozmaite części rośliny.

Może to być korzeń lub też całe systemy korzeniowe, jak np. w wypadku kozłka lekarskiego. Przeważnie trzon właściwy oczyszcza się z mniejszych bocznych korzeni bądź też okorowuje z brązowego naskórka. Inną wykorzystywaną podziemną częścią rośliny są jej pędy. Wytarzają je m. in. zioła takie jak perz oraz tatarka.

W większości wypadków gromadzonym surowce są liście i kwiaty. Od czasu do czasu pozytywne działanie rośliny wolno obniżyć zbierając, bądź odcinając ogonki liściowe od blaszki – przetestuj więcej na witrynie dutch passion. Jeśli zamierzamy wykorzystać kwiatostan, też należy wcześniej dowiedzieć się, czy będziemy potrzebować całych koszyczków kwiatowych, koron czy jedynie płatków jak w wypadku kwiatu róży. Innymi fragmentami roślin wykorzystywanymi w lecznictwie są: owoce, nasiona, pączki i kora z młodych drzew i krzewów. Zioła posiadają też silny zapach. Właśnie dlatego tez wykorzystuje się je do wyrobu olejków eterycznych, bądź też jako wysoce cenione przyprawy kuchenne.