Ostatnio na rynku pojawiło się wybitnie dużo firm geodezyjnych proponujących rozległy zakres własnych usług. W związku z ciągłym rozwijaniem się budownictwa, które z kolei jest precyzyjnie powiązane z rozwojem gospodarki stworzonego przez nas kraju, a za owym rozwojem kraju stoi oczywiści nie kto inny a Unia Europejska oraz jej porywające dofinansowania. Dzięki pieniądzom z tych dofinansowań możemy nadzwyczaj prędko pozyskać fundusze na wynajęcie wielu ekspertów do przeprowadzania rozmaitego typu prac budowniczych i dzięki temu powstaje tak sporo korporacji geodezyjnych. Tego typu przedsiębiorstwa to nie wyłącznie geodezja jednakowoż też oraz geologia. Badania geologiczne to w dzisiejszych czasach nadzwyczaj praktyczne narzędzie w rękach fachowych budowniczych.

To właśnie dzięki wiedzy co znajduje się pod powierzchnią ziemi możemy przystosować machiny i ilość robotników do danego rodzaju prac budowlanych. To właśnie dzięki badaniom geologicznym dużo firm geodezyjnych czerpie tak nazwany dodatkowy dochód pozwalający się utrzymać na rynku w razie przestoju w pracach geodezyjnych. Jeżeli pragniemy przeprowadzić na swojej działce badania geologiczne bądź też archeologiczne powinniśmy wynająć poprawnego archeologa i specjalistę geologa do tego typu prac. O takich speców jak geolodzy dziś nie jest już zanadto trudno albowiem są oni zatrudniani przez firmy geodezyjne, które proponują rozmaite badania geologiczne w własnym zakresie działalności – przetestuj geotechnika. Geolodzy nieraz także są potrzebni przy przeróżnych wykopaliskach archeologicznych. To właśnie archeologia jest niesłychanie uzależnioną dziedziną od geologii.

Archeolog przeprowadzając własne wykopaliska musi bez jakichkolwiek zahamowań wiedzieć w jakim materiale geologicznym przyszło mu pracować. Ile dany materiał jest w stanie wytrzymać, to naturalnie dzięki informacjom na temat typu materiału geologicznego archeolog może wybitnie od początku do końca określić wiek szczątków, które właśnie pozostały odkryte. Jest to ściśle powiązane właśnie z typem minerałów czy skał w jakich dane szczątki spoczywały. Wiedząc co to są za formacje skalne możemy w przybliżeniu wskazać ich wiek a tym samym określamy wiek danych skamielin leżących w danej formacji skalnej.