W rozwiązywaniu swoich problemów na ogół funkcjonujemy samodzielnie lub wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi. Jednakże zdarzają się i takie sytuacje, gdy nasza idealna wiedza, doświadczenie, czas jakim zarządzamy czy najzwyczajniej w świecie możliwości – okazują się być nie wystarczające, albowiem pomimo usilnych starań, próśb i niebezpieczeństw, rezultat naszych działań jest ciągle taki sam, inaczej żaden. Dużo z tych sytuacji mogłoby odkryć prędkie oraz szczęśliwe zakończenie, gdybyśmy w porę zwrócili się do adwokata. Jakie to sytuacje? Za przykład są w stanie posłużyć takie, gdy nieuczciwy kontrahent bez ustanku lekceważy nasze upomnienia o zwrot należności, sąsiad wciąż bezczelnie parkuje na naszym trawniku, uparcie twierdząc, iż to jego własność, a skonstruowany przez nas pracodawca nadal regularnie dokłada sobie do pensji z opisującej nas wypłaty. Takimi kłopotami z pewnością zajmie się adwokat, który może tam, gdzie my nie możemy i posiada wiedzę której nam zabrakło. Już na pierwszym spotkaniu jest w stanie ocenić nasze szanse co do pomyślnego zakończenia sprawy. Zdaje sobie sprawę z tego w które drzwi zapukać, do kogo zrealizować telefon oraz jakie pismo wystosować. Z jego pomocą niestraszny nam żaden wróg.

Nikt z nas nie uwielbia żyć wedle narzuconych odgórnie, twardych reguł. Nie wszystkie z tych zasad zdają się nam być sprawiedliwe oraz słuszne. Z kolei ich liczba, różnorodność sprawia, iż znają je tylko nieliczni, jak radca prawny, sędzia, profesor prawa czy kancelaria adwokacka zabrze, zaś my – szare myszki – w szeregu przypadków nawet nie jesteśmy świadomi, kiedy je łamiemy. Jednakowoż w pewnych momentach buntujemy się przeciw nim świadomie, a są i tacy, jacy żyją jak im się podoba, za nic mając opasłe tomiska kodeksów i stosy prawnych przepisów. Wszystko ładnie oraz świetnie, dopóki nasze „przestępstwo” nie zostanie wykryte.

A w owym czasie biada nam, o ile nie pójdziemy po rozum do głowy i w porę nie odwiedzimy adwokata. Jeżeli jest to prawdziwy profesjonalista, który zdarł niejedną togę na rozprawach sądowych, to jesteśmy w stanie spać spokojnie, ale pod warunkiem, że jesteśmy „niewinni” czy też nasza idealna wina jest wątpliwa. Jeżeli nasze przestępstwo nosi objawy zbrodni, jakiej uskuteczniliśmy świadomie, z zimną krwią, to prawnik ma okazję grzecznie odmówić udzielenia pomocy. Jednak nie musi, z tym że taka usługa ma okazję być trochę droższa.