Selekcjonując stylistykę oraz kolor rolet do pomieszczenia wypada posiadać na wzmiance, jakie funkcje pełni dany pokój, ile w nim się spędza czasu i jakie jest zapotrzebowania na światło słoneczne. Inspirując się tymi wyznacznikami nie należy poniekąd wybierać ciemnych i gęsto tkanych rolet do pokoju codziennego czy kuchni. Po pierwsze właśnie dlatego, że w kuchni istotne jest odpowiednie oświetlenie wymagane do prac kuchennych, np. przy przygotowywaniu posiłków. Można wtenczas zastosować jasny i dosyć przezroczysty materiał na rolety.

Szczególnie jest to istotne przy pomieszczeniach takich umiejscowionych od części wschodniej czy zachodniej. W owym czasie wymagamy aby rolety spełniały swoją funkcję izolującą od ciepła oraz silnego światła słonecznego, a równocześnie by nie przysłaniały nam zbytnio pomieszczenia – sprawdź Roletki materialowe Rzeszów. Nienagannie będą nadawać się do tego jednobarwne tkaniny w odcieniach pastelowych. Znaczące jest też by rolety współgrały z wyposażeniem wnętrza i kolorem ścian oraz mebli.

Rodzaj konstrukcji rolet ma mniejsze przesłanie oraz zależy wyłącznie od rodzaju okien oraz stworzonego przez nas osiągalnych modeli na rynku. Na rynku występują dwa typy rolet jeśli chodzi o sposób konstrukcji. Pierwsze z nich to rolety tradycyjne bez kasetki. Uformowane są z tkaniny nawiniętej na wałek aluminiowy bądź z innego metalu oraz kołowrotka na którym zamocowany jest łańcuszek lub linka. Rolety tego rodzaju nie są wyposażone w boczne prowadnice, w jakich przesuwa się materiał rolety. Powoduje to, że w wypadku uchylenia bądź otwarcia okna roleta nie będzie przylegać do okna. Roleta nie jest również osłonięta obudową, co wywołuje, że szybko ulega zabrudzeniu. Droższym niemniej jednak oraz skuteczniejszym rozwiązaniem zasłaniania okien są rolety kasetkowe. Ten typ rolety wyposażony jest na dodatek w obudowę osłaniającą nawiniętą na wałek tkaninę, a też prowadnice boczne. Prowadnice te są listwami w odcieniu kasetki, w których przesuwa się tkanina w pionie. Dzięki takiemu rozwiązaniu roleta przylega stricte do okna przez cały czas, bez względu od pozycji okna. Czasem na domiar tego wykorzystuje się silniczki elektryczne (sale projekcyjne) które automatycznie opuszczają oraz podnoszą rolety, obsługiwane pilotem.