„SEMPER FIDELIS”, czyli „na zawsze wierny”. Takie słowa widniały na herbie perły w koronie Polski, jaką był Lwów. To miasto, którego polska historia rozpoczęła się wraz z rokiem 1340 i rządami Kazimierza Wielkiego, było ostoją polskości i myśli niepodległościowej na przestrzeni dziejów. We Lwowie toczyło się życie polityczne i kulturalne wschodnich rubieży I i II Rzeczpospolitej. To w nim żyli i prowadzili swoją działalność tacy wybitni twórcy, jak Aleksander Fredro, Leopold Staff, czy Maria Konopnicka. O pięknie Lwowa tworzono wiersze i komponowano piosenki. Czyż tak wielu artystów zachwyconych urodą stolicy Galicji mogło się mylić? Najlepiej przekonać się o tym samemu.

Miasto położone na styku kultur od wieków było domem dla żywiołów polskiego, ukraińskiego, austriackiego i żydowskiego. Taka mieszanka obyczajów doprowadziła do powstania specyficznego i unikalnego w skali światowej klimatu. Różnorodność była przyczyną obecności zarówno wschodnich, jak i zachodnich form architektonicznych obecnych w takich budowlach jak Katedra Łacińska, Cerkiew Wołoska, czy Opera Lwowska. Zresztą mnogość zabytków jest wręcz przytłaczająca i nie sposób wymienić ich wszystkich jednym tchem. Wiele kultur przenikających się wzajemnie doprowadziło również do powstania niepowtarzalnych mieszanek w lokalnej kuchni. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można na raz raczyć się specjałami kuchni polskiej, rosyjskiej i orientalnej.

Lwów to nie tylko piękne zabytki i romantyczna pogoń za czasami dawno minionymi. Jako siódme największe miasto Ukrainy i największy ośrodek miejski w okolicy, Lwów stał się w naturalny sposób lokalnym centrum kultury. Poziom życia nocnego nie odbiega od zachodnich metropolii, a mili i otwarci ludzie pozwolą poczuć się jak w domu. Jednakże, aby się o tym przekonać należy zobaczyć to na własne oczy. Być może zatem warto pomyśleć o odwiedzeniu dawnych Kresów, wczuciu się w wszechobecny rytm minionych epok i mnogości kultur wtopionych w jedno miasto, które przez swą historię jest bliskie sercu każdego Polaka. Wycieczki do Lwowa z Rzeszowa z kresy.com to świetny sposób na spędzenie wakacji, poszerzenie swojej wiedzy o tym skrawku świata i samym sobie.