Nowe materiały pojawiają się na rynku z przeróżnych okazji i jakikolwiek segment oczekuje czegoś całkowicie innego. Materiały wyeksploatowane w produkcji choćby stroju dla sportowców powinny być dobrze przygotowane i zaprojektowane przede wszystkim z myślą o komforcie trenującego, lecz w głównej mierze jego wynikach na zawodach sportowych.

Jest coraz to więcej korporacji, jakie nie zastanawiają się niemniej jednak nad tym, w jaki sposób zastosować na szeroką skalę własne włókniny – ich nadrzędnym celem jest stałe poszukiwanie innowacji i udoskonaleń w dziedzinie tkaniny technicznej czy krawieckiej, tak aby później te współczesne tkaniny wyprzedawać na skalę masową wszystkim zainteresowanym producentom ubrań czy tapicerki samochodowej. Nikt nie ma niepewności, iż świat zawodowego sportu zmienił się nie do poznania, od kiedy przeciętna włóknina użytkowana do uszycia kompetentnego kostiumu, choćby pływackiego czy narciarskiego, powstaje w wyniku praktycznie kosmicznych analiz i wartych miliony dolarów badań – więcej na witrynie ortalion. Osiągnięcie śladowej przewagi w oporze powietrza czy wody przez jednego zawodnika może przełożyć się na te parę centymetrów przewagi nad rywalami, jakie na imprezach rangi olimpijskiej czy mistrzowskiej w szeregu przypadków decydują o załapaniu się do strefy medalowej. Nie wyłącznie jednak w sporcie na masową skalę prowadzi się dziś badania nad przewagą, jaką daje wykorzystanie takich a nie innych tkanin.

Wszystko za sprawą tysięcy młodych i pomysłowych projektantów, jacy próbują na własną rękę wyprzedawać przeróżnej maści ubrania czy dodatki modowe dla oryginalnych pokoleń, wykorzystując przy tym materiały tak oryginalne oraz niemalże zapomniane, jak choćby filc. Dziś ten archaiczny materiał sprawdza się do perfekcji oraz miłośniczki mody wydają dzisiaj krocie na torebki i inne akcesoria z tego materiału, choć jeszcze pół wieku temu noszenie ich uznane byłoby za szczególny brak smaku. Te stałe zmiany trendów i pojawianie się odważniejszych i znacznie bardziej otwartych na eksperymenty pokoleń, gwarantują rozkwit prac nad przeznaczeniem nowatorskich włóknin.