To właśnie dzięki temu, iż nowoczesna technika pozwala nam na wykonanie badania, jakim jest tomografia komputerowa, mamy szansę za określenie wszystkich zmian chorobliwych, jakie są w stanie pojawić się w stworzonym przez nas organizmie, a później rozpocząć ich profesjonalne, a przez to skuteczne leczenie. Chwilowo tomografia komputerowa uważana jest za doskonała metodę, dzięki jakiej wolno wykonać badanie wszystkich organów wewnętrznych, a również kości. Niestety tomografia komputerowa ma jeszcze kilka wad, zaś jedna z nich jest fakt, ze nie pozwala rozpoznać schorzenia w miejscu, jakie jest otoczone kością, a też w wielu przypadkach niemożliwe staje się odróżnienie miejsc chorych od zdrowych. Żeby zrealizować poprawnie badanie, którym jest tomografia komputerowa należy dokonać prześwietlenia ciała wiązką promieni rentgenowskich, a potem uskutecznić ich pomiaru przez tkanki, które mają różną gęstość – przetestuj rezonans magnetyczny kręgosłupa. Na obrazie, jaki zostanie wykonany dzięki temu prześwietleniu wolno zaobserwować najróżniejsze odcienie szarości, wskutek tego również rozróżnić tu można pojedyncze organy, takie jak: płuca, jamy oboczne nosa, lub także gaz znajdujący się w przewodzie pokarmowym.

Nadzwyczaj powszechnie stosowanym dzisiaj narzędziem, które używane jest zwłaszcza podczas badań zmian chorobowych, jakie zaistnieć mogą w obrębie głowy oraz szyi jest tomografia komputerowa z kontrastem. Dzisiaj jest ona powszechnie stosowanym sprzętem diagnostycznym. Obecnie tomografia komputerowa z kontrastem cieszy się gigantycznym powodzeniem wśród przeróżnych grup lekarzy i pacjentów, ponieważ umożliwia ona uzyskanie o wiele przyjaźniejszych zdjęć narządów wewnętrznych i kości, a tym samym możliwość otrzymania dokładniejszych efektów badań.

Ogromną rolę w badaniu, jakim jest tomografia komputerowa z kontrastem, w jaki sposób sama nazwa wskazuje, jest właśnie ów kontrast. Kontrast, o którym tu mowa jest to substancja, jaką podaje się do jamy ciała ludzkiego lub też także dożylnie. Dzięki temu tomografia komputerowa z kontrastem sprawia, ze organizm ludzki pochłania znacznie więcej promieni rentgenowski, niż jesteśmy w stanie osiągnąć w przypadku tomografii komputerowej bez kontrastu. To wzmacnia całą strukturę badania oraz sprawia, iż staje się ono wyraźniejsze a tym samym daje bardziej miarodajne wyniki, jakich nie można w żaden sposób podważać.