Ludzie uważają, że w Polsce jest tak wysokie bezrobocie, że o pracę niezwykle trudno. Jednakże na co dzień w mediach, ukazuje się tysiące ogłoszeń o pracę. Często okazuje się, że wszystko zależy od regionu, w którym szukamy pracy. Jeśli mamy na myśli małe miasteczka i wsie, to rzeczywiście tam może być problem ze znalezieniem wolnego wakatu. Tudzież w dużych miastach znalezienie pracy nie jest skomplikowane, bodaj że wyszukujemy jej w wąskiej specjalizacji.

Sporo akcesoriów prasowych, jak praca to kilkudziesięciostronicowe gazetki, w których każdy znajdzie pracę dla siebie. Podobnie jest w sieci – linkedin. Internet to niesamowita baza ogłoszeń, których przeglądanie to dla niektórych praca na pół etatu. Tak w istocie, kto poszukuje ten znajdzie. Jeśli nie od razu to w przeciągu paru tygodni. Ogłoszenia w prasie, internecie lub lokalnej telewizji pomagają w takich poszukiwaniach. To jednakże nie jest jedyny sposób na poszukiwanie etatu. Jak dotąd najważniejszym okazuje się pukanie do drzwi, innymi słowy samodzielne aplikowanie w wybranej przez nas jednostce gospodarczej.

Osoby poszukujące wolnego wakatu często mają wrażenie, że inni ludzie traktują ich jak poszukiwaczy skarbu. Nieustannie rzucają nazwy miejsc, w jakich ponoć poszukuje się robotników. Bezrobotny aplikuje do takiej firmy, po czym okazuje się, że rekrutacja przerwała się już parę miesięcy temu. Jak najbardziej rodzina i przyjaciele chcą prawidłowo, jednakowoż niejednokrotnie osoba wypatrująca pracy jest tą pomocą wyczerpana. Poszukiwacze są nastawienie, że wymarzona praca w końcu się trafi, jakkolwiek pragną ją sami odkryć.

Niestety nieraz pomoc innych osób jest niebezużyteczna. Szczególnie gdy należy prędko dojechać na rozmowę kwalifikacyjną, a nie ma kto odebrać dzieci. Wtenczas należy poprosić o pomoc osoby trzecie, a one zwykle mają wiadomości o paru wolnych etatach w najbliższej okolicy. I nie jest ważne, że niektóre już od dawna nie są aktualne. Szukanie pracy nie jest proste, jakkolwiek daje niewiarygodną satysfakcje kiedy dostanie się upragniony etat. Poza tym uzyskuje się niebywałe doświadczenie w rozmowach, negocjacjach oraz kontaktach interpersonalnych.