Dzisiaj nie należy nigdy ufać obcym ludziom, a w szczególności zawodowcom (tak zwanym fachowcom). W takim razie jeśli marzymy o posiadaniu prywatnego ogrodu, w głównej mierze musimy zaintrygować się projektem ogrodu, jeśli ktokolwiek będzie powiadał, iż projekt ogrodu jest zupełnie niepotrzebny, wtenczas zdecydowanie należy z taką figurą przestać się kontaktować. Ładny ogród musi posiadać projekt, bez projektu bo nie można spodziewać się jakiegokolwiek efektu. W nowoczesnym świecie jednakże by projekt mógł być wykonany starannie trzeba również posiadać numer telefonu do solidnego projektanta, który profesjonalnie nas obsłuży, a nie będzie wyłącznie udawać, iż jest projektantem.

W nowoczesnych czasach niesłychanie łatwo jest nabrać się i dać się oszukać niesprawiedliwym projektantom, wskutek tego także niezwykle istotne jest by zdołać zrealizować wszystko tak jak należy. Często jest tak, iż firmy wykonawcze zarządzają należytymi projektantami, gdzie uwzględniony jest baseny ogrodowe ceny i wtenczas nie musimy się już niczym martwić ponieważ jest to jasne, że pozostaniemy kompleksowo obsłużeni.

Dziś należy w głównej mierze pamiętać o tym, iż dobry projekt ogrodu musi kosztować i jeżeli ktoś oferuje nam nadmiernie niską cenę wypada się nad taką propozycją wybitnie uważnie zastanowić bowiem być może jest to jakaś pułapka, jaką odpowiedniej ominąć z daleka. Jeśli damy się nabrać projektantowi oszustowi w owym czasie chcąc zaoszczędzić wydamy o dużo więcej naprawiając jego błędy. Dzisiaj niezmiernie wielu ludzi przykłada coraz to większą szczególną uwagę do swoich ogrodów i roślin w nich posadzonych. Jest to nadzwyczaj pozytywne zjawisko bo dzięki temu zawód projektanta ogrodów coraz to bardziej się rozwija.

W nowoczesnych czasach trzeba pamiętać niemniej jednak o tym, że jeżeli chce się wykonywać tego typu zawód to wzrost zainteresowania ogrodami nie jest w żadnym wypadku rzetelnym wykładnikiem opłacalności tego zajęcia. Projektować ogród może każdy, skutkiem tego również w tej branży nadzwyczaj łatwo jest o oszustów, którzy mimo własnego braku wykształcenia zabierają część kontrahentów fachowym projektantom. Do tego dochodzą firmy wykonawcze, które proponują darmowy projekt ogrodu w momencie kiedy tak właściwie wykonawca nie ma prawa stosować tego typu chwytów marketingowych bowiem jest to przeciętny dumping.