Mieszkańcy adekwatnie od czasów samych początków cywilizacji tworzyli rozmaitego rodzaju ogrody. Zakładali je z wielu okoliczności. Po pierwsze, zdołały one dostarczyć im pożywienia, to właśnie dzięki dojrzewającym w nich krzewom i drzewom owocowym. Po drugie, cieszyły one ich oczy. To oczywiście tym charakteryzowały się największe ogrody na powierzchni wieków. Przeważnie tworzone były na polecenia władców królujących danym terytorium.

Najbardziej znanym przykładem starożytnego ogrodu, o którym pamięć dotrwała do naszych czasów, niewątpliwie były Wiszące Ogrody Królowej Semiramidy uformowane około 590 roku p.n.e. w Babilonie. Nowsza historia także zna dużo przypadków, kiedy tak właściwie królowie zlecali stworzenie znacznych ogrodów. Przykładem ma prawo być chociażby paryski Wersal. Ładne oraz okazałe ogrody otaczały każdy w zasadzie królewski pałac lub ewentualnie zamek.

Również szlacheckie dwory w wielu częściach Europy w szeregu przypadków stały w towarzystwie imponujących ogrodów. W naszym kraju przykładem takiego działania są warszawskie Łazienki. Wówczas z w pewnych sytuacjach poziom życia niższych klas społecznych podniósł się tak, ze ludzie do nich należący mogli pozwolić sobie na to, żeby założyć prywatny ogród. Jak najbardziej, zawsze uprawiali oni rośliny, niemniej jednak nie ze względów estetycznych, a użytkowych – dawały im przede wszystkim żywności. Specyficznym typem ogrodów są parki, jakie ogólnie osiągalne dla każdego, są popularnym celem spacerów.

Każdy pewno zdaje sobie kwestię z tego, jak ważną rolę pełnią przeróżnego rodzaju ogrody we wszystkich nieomalże społecznościach ludzkich – przetestuj donica betonowa. Pierwszym ich przeznaczeniem jest z pewnością dostarczanie każdemu wrażeń estetycznych. To oczywiście ogrody wielu ludziom pozwalają wypoczywać, wyciszyć się oraz odetchnąć od zgiełku. Drugą, równie istotną funkcją, jest dostarczanie ludziom żywności. Ogrodnictwo zapewnia wiele fundamentalnych produktów żywnościowych – mowa tutaj oczywiście o owocach oraz warzywach. Wiele osób osobiście uprawia swój własny, mały przydomowy ogródek. W ten sposób gwarantują sobie nie tylko wspomniane owoce oraz warzywa, jednak i znajdują w tym własną pasję. Nie bez przyczyny na rynku obecnych jest wiele tytułów prasowych rozpatrujących o ogrodnictwie czy prowadzeniu działki.