Elementem wykończenia wnętrza domu, który w dużym stopniu decyduje o jego odbiorze estetycznym, jest podłoga. Dolna przestrzeń pomieszczenia aranżuje optycznie przestrzeń oraz ma prawo być to działanie pozytywne, jak oraz negatywne. Inaczej odbierane są posadzki robocze, nadające się do pracowniczy pomieszczeń gospodarczych, a zupełnie inaczej choćby parkiety, sprawdzające się we wnętrzach bytowych i reprezentacyjnych. Posadzki drewniane dają wrażenie ciepła i przytulności, ceramiczne oraz kamienne sugerują chłód. Parkiety są w stanie być opracowane oraz wykonane w różny sposób, zależny od zastosowania podłogi.

W niewielkim wnętrzu mieszkalnym wystarczająca będzie podłoga z niedużych, prostych klepek. Do wyposażenia sali bankietowej, wnętrz sztandarowych lepiej odpowiadać będzie parkiet bardziej dekoracyjny, z pokaźniejszych, nie bez jakiegokolwiek ale prostokątnych klepek, inaczej raczej mozaika parkietowa. Zastosowanie do projektu a następnie wykonania paru typów drewna daje akcesoryjne efekty kolorowe. Mają one plastyczny sens, gdy skomponowane są kolorystyczne z innymi detalami wystroju. Osoby, jakie kochają mieszkać we wnętrzu z wyeksponowana powierzchnią podłogi, powinny zdecydować się na parkiet.

Ten typ wykończenia posadzki ma taka właściwość, że staje się detalem dominującym wnętrze, pewno że zostaje ukryty pod dywanem. Oczywisty kolor parkietu ( oraz to właściwie z każdego typu drewna) komponuje się kolorystyczne z wystrojem klasycznym, jak także awangardowym. w jednym jak oraz drugim przypadku parkiet działa porządkująco, scalająco, przede wszystkim kiedy jest dobrze utrzymany i ma przyzwoicie dobrany połysk – w tym pomoże cykliniarz wrocław.

Połysk podłogi jest szczegółem znaczącym ze względu na ogólną estetykę całości wnętrza, jak też na samopoczucie jego mieszkańców. Nie wszystkie osoby czują się bowiem komfortowo w pomieszczeniu o podłodze na wysoki połysk, inni wolą nawierzchnie stonowane, mniej błyszczące, znacznie bardziej przytulne. Parkiet można równie efektywnie zabezpieczyć lakierami o przeróżnym stopniu połysku lub wybrać olejowanie bądź woskowanie. Należałoby zastanowić się oraz mądrze wybrać typ zasadniczego zabezpieczenia podłogi, bowiem zabiegu tego nie powtarza się nazbyt często.