Zgon bliskiej osoby nie jest żadną uciechą, a każdy człowiek doświadcza to na swój sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei koncentrują się na wspominaniu dawnych lat, jakie przetrwali ze zmarłym. Najistotniejsze to niemniej jednak godnie pochować bliską osobę, albowiem w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura posiada swoje tradycje pogrzebowe, w tym również chrześcijanie. Wobec tego właśnie należałoby zapoznać się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Warto niemniej jednak rozpocząć od tego, czym właściwie jest pogrzeb. A jest to moralny oraz religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozstania się z człowiekiem, który odszedł oraz godnego podziękowania mu za wspólnie spędzone momenty.

W kulturze europejskiej zwyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To zazwyczaj spotykany sposób, który wolno zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na stronie internetowej cmentarz puszczykowo. Chociaż należy naświetlić też fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej znajduje się też kondukt żałobny, jaki w tych ostatnich momentach odprowadza zmarłego do miejsca, w jakim będzie spoczywał. Należy niemniej jednak zaakcentować, iż chrześcijaństwo jest wielokulturowe, skutkiem tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bezsprzecznie w kulturach, jakie powiązane są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie kwestię z tego, iż grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się ponownie na świecie oraz nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się także przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku figura zmarła musi być nie jedynie ubrana w odświętne ubranie, ale też powinna pozostać poddana zabiegom kosmetycznym, jakie mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym przykładowo ma okazję zająć się zakład. Pogrzeby najczęściej kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, który później jest zakopywany. Należy jednakże naświetlić fakt, iż bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie oraz inne budowle. Choć nie zawsze. Zmarli, jacy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.