Wzniesienie budowli to nie taka łatwa kwestia. Nawet pospolity dom mieszkalny wymaga pracy wielu zawodowców. Wszystko rozpoczyna się w biurze architektonicznym. Inżynier ma obowiązek zdecydować, jak będzie wyglądał stworzony przez niego obiekt. Całościowy plan budynku, rozwiązania konstrukcyjne oraz dobór materiałów to bazowe szczegóły każdego projektu.

Rzecz jasna najważniejszą część stanowią szczegółowe obliczenia. Powinny być wykonane do perfekcji. Dokumentacja zostaje zatwierdzona, po czym trafia do firmy budowlanej. Adaptacją przedsięwzięcia absorbuje się wykwalifikowany fachowiec. Dobiera on ekipę robotników, jacy wezmą udział we wznoszeniu obiektu. Na miejsce konstruowania dowozi się materiał i ustawia asekuracje przed intruzami. Pierwszego dnia pracy pojawiają się także wymagane maszyny. Jakikolwiek etap jest stricte kontrolowany. Wykończenie budynku stanowi jego elewacja. W nowoczesnym budownictwie każdy budynek mieszkalny jest ocieplany styropianem, nim zmaluje się powierzchnię na jakiś kolor.

To naturalnie dzięki temu ucieczka ciepła z mieszkań zostaje ograniczona. Gotowy blok lub wieżowiec zostaje oddany do żytku po wcześniejszej inspekcji. Prace budownicze nie ograniczają jedynie i wyłącznie do wznoszenia budynków. W kręgu zainteresowań inżynierów znajduje się również infrastruktura transportowa, gdzie używa się beton – POL KRUSZ – Wytwórnia Betonu. Obejmuje ona również budownictwo lądowe, jak oraz wodne. Tworzenie sztucznych kanałów, montaż śluz i zapór wspomaga ruch jednostek pływających. Statki, łodzie lub jachty są w stanie swobodnie przepływać przez rzeki oraz wody stojące. Wszystko dzięki słusznym rozwiązaniom technicznym. Dla współczesnego człowieka niesłychanie ogromne znaczenie ma transport samochodowy.

By sprawnie dostać się z jednej miejscowości do drugiej, niezbędne są dobrej jakości ulice. Dla pieszych miasto musi zagwarantować rozbudowaną sieć chodników. Od kilku lat w polskich miastach powstają także ścieżki rowerowe. Nadrzędnym problemem wielu aglomeracji są wieczne korki. Nadmiar samochodów może zablokować ulicę na kilka godzin. Wskutek tego jednym z zwyczajnych zabiegów jest poszerzanie dróg. Schematyczne skrzyżowania zastępuje się rondami. Przejazd przez rondo jest o wiele szybszy oraz bezpieczniejszy. W wielu państwach powstają rozległe węzły komunikacyjne. W Polsce ukształtowano taką infrastrukturę na południu kraju.