Zyskujemy wybitnie różnie. Niektórzy z nas każdego miesiąca dają do domu średnią krajową, inni o wiele więcej lub też mniej. Zależy to od zawodu, jaki egzekwujemy, od wykształcenia. Niemal zawsze jednak zarabiamy mniej niż byśmy pragnęli, niemal zawsze brakuje nam na wytęskniony samochód, sprzęt AGD czy wyprawę marzeń. W takich wypadkach pieniądze musimy jakoś pozyskać. Zazwyczaj pożyczamy je od kogoś.

Niekiedy jest to figura prywatna, znajomy czy osoba z rodziny, częściej jednakże idziemy do instytucji, na przykład do banku. Czasami nie potrzebujemy żadnych zaświadczeń, jakichkolwiek dokumentów czy wniosków. Wystarczy dowód, jaki potwierdzi identyczność, ażeby pożyczyć niewielką kwotę pieniędzy. Banki zabezpieczają się jednak. O ile na dowód osobisty pożyczyć możemy niewielką sumę, o tyle jeżeli potrzebujemy znacznie więcej pieniędzy powinniśmy spełniać wyznaczone warunki, musimy załatwić formalności.

Bank chce przyciągnąć konsumentów, pragnie zachęcić do korzystania z usług – stąd właśnie pomysł na udostępnianie pożyczek na dowód osobisty rodzaju Chwilówki na raty. By zaciągnąć pożyczkę nieraz musimy wykazać, że będziemy zdolni w przyszłości spłacać raty tejże pożyczki. Jeżeli albowiem decydujemy się na zaciągniecie pożyczki – w dowolnej kwocie, większej lub mniejszej musimy zdawać sobie sprawę z tego, ze pieniążki wypada będzie oddać. Wielokrotnie jest to oddawanie w kilku czy kilkunastu ratach rozmaitej lub ewentualnie jednakowej wysokości.

Pracobiorcy banku, którzy udzielają pożyczki konsumentowi sprawdzają jego zdolność kredytową. Dzieje się tak niemal zawsze. Odstępstwem są pożyczki promocyjne, na przykład takie, jakie uzyskuje się pokazując wyłącznie dowód osobisty. Nie są to wielkie pożyczki. W ten sposób z pewnością nie pożyczymy od banku parę tysięcy złotych. Bank udzielając pożyczki bez żadnych formalności, bez sprawdzania wiarygodności klienta podejmuje miarodajne niebezpieczeństwo. Nie zdaje sobie sprawy z tego, czy konsument rzeczywiście będzie w stanie spłacić taką nawet niewielką pożyczkę. Dlatego także pożyczki takie są wyżej oprocentowane aniżeli przeciętne kredyty. Niestety jeśli chcemy wziąć pożyczkę szybką oraz bez żadnych formalności musimy się z tym pogodzić.