Filie pozabankowe są przykładem przysłowia, że zawsze najbiedniejszy płaci najwięcej. Przyglądając się bliżej umową z tego typu instytucją można odnotować brak kontroli nadzoru walutowego, widać to już po samym oprocentowaniu, jakie znacznie odbiega od przyjętych wzorców bankowych. W wyniku tego wielu ludzi pożyczając małe sumy oddaje ich wielokrotność oraz pomimo, że są to ludzie uczciwi i wywiązują się ze swoich obowiązków, to oraz tak pozostają w tyle, bowiem nie mają umowy o pracę i zmuszeni są do pożyczki z niezmiernie ogromnym oprocentowaniem.

Lepiej uważać na takie sytuacje oraz wnikliwie przeanalizować swoje możliwości, swoje finanse i sprawić, dla kogo pożyczka pozabankowa. Chodzi o nastawienie do tematu mierząc siły na zamiary. Jeżeli ktoś się przeliczy ze swoimi dochodami i kosztami to może się okazać, że braknie mu pieniędzy na spłatę tej efemerycznej pożyczki. W takich wypadkach ludzie decydują się na zaciągnięcie następnej pożyczki. Następna jest na dłuższy termin, niemniej jednak również wyżej oprocentowana, niemniej jednak w oczach wielu ludzi nie jest to ważne, bo jakkolwiek jeden dług jest spłacony i trochę gotówki zostaje na drobne wydatki.

W ten sposób ludzie zaczynają się zapętlać finansowo. Zaczyna się koło z jakiego trudno jest wyjść. Pożyczka goni wierzytelność. Podpisywane są umowy na kolejne pożyczki pozabankowe w celu spłacenia zaległości oraz innych pożyczek. Dług zaczyna rosnąć, dochodów rozpoczyna brakować na ratki, a przedstawiciel przybywa do mieszkania po następną ratę. Pożyczka w instytucji poza bankowej nie jest ubezpieczona, w związku z tym nie ma pomocy z żadnej witryny i człowiek zostaje sam z długiem i bez żadnego pomysłu na przyszłość. Jakakolwiek rata wpłacona z opóźnieniem oprócz tego obciążona jest odsetkami od odsetek oraz karami pieniężnymi. Sytuacja w szeregu przypadków spotykana, skutkiem tego należałoby niekiedy bardziej przemyśleć swoje decyzje dotyczące szybkich pożyczek, albowiem wolno się zapętlić w dług który nas przerośnie, a w głównej mierze przerośnie nasze możliwości. W pewnym momencie ma prawo się okazać, że zaciągnęliśmy pożyczkę aby poprawić swój byt, a pracujemy jedynie na spłatę zaciągniętych długów pokierowanych chwilą.