W swoim pierwszym założeniu osiedla miały tworzyć miejsce nie wyłącznie czysto mieszkaniowe, jednak także zawierać budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, instytucje finansowe, poczty, punkty. Zresztą, w znaczącej większości przykładów znajdują się one na parterach bloków, lub ewentualnie wieżowców w specjalnie do tego dostosowanych lokalach. Każdy porządny projektant zdaje sobie sprawę z tego, jak niezwykle istotne jest to założenie i projektowanie wnętrz mieszkalnych. Należy tutaj wziąć pod uwagę szereg rozmaitych założeń i – cóż, należy z góry przewidzieć miarodajne rozwiązania, które są w stanie posiadać kolosalne znaczenie dla powodzenia całej koncepcji.
Niemałą rolę odgrywa tu też architekt wnętrz, jaki również musi dbać o kwestię urządzenia każdego z lokali. Podstawową zasadą łączącą również samą kwestię architektury osiedli oraz urządzania ich wnętrz jest norma funkcjonalności – oprócz tego, aby coś się przyzwoicie prezentowało, powinno działać zgodnie ze swoim zastosowaniem. W architekturze osiedli architektom udaje się w idealny sposób sprostać postawionym wyzwaniom.

Współczesna architektura

Chwilowo dyscyplina architektury jest jedną w najwyższym stopniu wyraziście widzianych, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Każdy projektant, w oparciu o swoją wiedzę oraz doświadczenie umie stworzyć w zasadzie niezwykłe projekty, co jest zresztą całkowicie dostrzegalne. Dzisiejsza architektura stara się w możliwie perfekcyjny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń, dotyczy to rzecz jasna budynków przeróżnego rodzaju, nie tylko domów, ale też tych użyteczności publicznej.
We współczesnej architekturze na pierwszy plan wychodzi w głównej mierze kreatywny projekt, czyli coś, co wolno umieścić w kategorii wyglądu. W końcu ważne jest to ażeby budynek jak najodpowiedniej się prezentował. Nie bez przyczyny niesłychanie ważne są tu osiągnięcia w zakresie nowoczesnych technologii, gdzie wolno skorzystać z otrzymywanych gotowych szczegółów do budowy, dzięki czemu budynki są w stanie powstawać w faktycznie krótkim czasie. Ma tu również pole do popisu każdy architekt wnętrz, gdzie można ciekawie wykorzystać współczesny design.