Słowo ogród nie zawsze oznacza to samo. Słowem tym określa się dużo, nieraz wybitnie od siebie różnych miejsc. Nazywa się tak również małe kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych bądź blokach, jak i gigantyczne połacie terenu okalającego pałace lub ewentualnie dworki. Te drugie to gigantyczne ogrody, które bez przesady można by określić mianem parków. Są one wyraźnie dziełami sztuki, nad którymi pracowały rzesze ludzi – od projektantów krajobrazu oraz ogrodników, po robotników wykonujących ciężką i żmudną pracę. Nijak mają się one do niedużych ogródków, w jakich zasianych jest parę tylko gatunków roślin okalających drobny trawnik. Te drugie służą wyłącznie zaspokajaniu niewielkich wymogów jej właścicieli, którzy używają je, żeby spędzać w nich letnie wieczory. Nie dostrzega się w nich artystycznej myśli, która charakteryzuje przewidziane z gigantycznym rozmachem królewskie oraz pałacowe kolosalne ogrody. Na podstawie tych dwóch zupełnie przeciwstawnych przykładów jesteśmy w stanie wysnuć wniosek, że słowo „ogród” ma dużo odcieni oraz jest używane w wielu różnych sytuacjach. W końcu ogród ogrodowi nierówny.

Trzeba niemniej jednak postawić pewną granicę oraz odróżnić ogród od ogródka i parku – w tym wspomoże propozycja na figurki ogrodowe. Przesłania tych słów nie należy nikomu wyjaśniać – wszystkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem opisywanych przez siebie obiektów.

Jakim sposobem każda praca, też i zajęcie ogrodnika niejednokrotnie wymaga użycia szczególnych maszyn, urządzeń i narzędzi, które co poniektóre prace uczyni znacznie łatwiejszymi do wykonania. Istnieje faktycznie wiele tego rodzaju przedmiotów, z których część zostanie treściwie omówiona w poniższym tekście. Niektóre z nich, takie jak sekatory, nożyce, kosiarki, grabie czy łopaty są popularne każdemu człowiekowi. Jednakże oprócz nich istnieje masa urządzeń, o których istnieniu oraz zastosowaniu wie wyłącznie garstka osób, w większości uformowanych kierunkowo ogrodników. Mowa tutaj wielu maszynach, jakie wykonują za człowieka najcięższą pracę w glebie. Prócz tego ogrodnicy, podobnie jak rolnicy w swojej pracy, przede wszystkim kiedy egzekwują zadania w wielkich ogrodach, używają ciągników oraz traktorów. Ich zajęcia na ogół niemniej jednak nie żądają ich użycia i wykorzystują jedynie małe przyrządy.