Jest to jedna z dziedzin ogrodnictwa. Posiadacz sadu ma na obszarze dość sporych rozmiarów rozmaitego typu drzewka. Ewidentnie może to być parę czy też kilkanaście typów różnych drzew, jak i też sadownik może być nastawiona na jeden typ owoców, i wtedy w sadzie będą się znajdowały tylko i wyłącznie jabłonie. Jednak nawet skupiając się na jednym gatunku drzewa owocowego można posiadać dużo jego odmian. Niezmiernie mnóstwo ludzie szczególnie na wsiach zajmuje się sadownictwem.

O ile w Polsce przestaje to już być tak legendarne, gdy że w ostatnich latach nie jest to zanadto rentowne, to w innych krajach całe rodziny biorą udział w pielęgnowaniu i zrywaniu owoców. Skutkiem tego także do Polski są przywożone co poniektóre rodzaje owoców, bowiem skupowanie ich od naszych rodach jest droższe niż z zagranicznych sadów – przetestuj orzech włoski Jacek. Tak w takim razie gdy wybieramy te ze sklepu, sugerując się niską ceną to możemy być pewni, że są sprowadzone z obcego kraju.

Wystarczy iść na rynek, bądź też też okoliczny targ by uczynić ile kosztują prawdziwe owoce. Zanim posadzimy pierwsze z drzew lub ewentualnie krzewów, musimy mieć najpierw gdzie. Tak w takim razie początkowo wystarczy większa działka, a nieraz można wykupić następne leżące obok niej by powiększyć sad. Oczywiście niezmiernie ważne jest by ziemia na której pragniemy posadzić sadzonki była trafna do ich typu. Niesłychanie nieraz nim sadownicy posadzą pierwszy krzew ziemia przez kilka lat pod rząd jest nawożona, aby wzbogacić ją w wymagane minerały i by stała się zdrowsza. Przez co późniejsze owoce też są pokaźniejsze lecz przede wszystkim zawierają więcej witamin, oraz odżywczych składników aniżeli te pospolite importowane z zagranicy.

Przy wyborze sadzonek też należy posiadać szczególne informacje na dany temat, tak by wolno było ocenić czy sadzonka jest zdrowa. Najporządniej zakupu dokonać w szkółkach, ponieważ w owym czasie mamy pewność co kupiliśmy, na targu bywa różnie. Po pewnym czasie trzeba je posadzić w uprzednio przygotowanym gruncie, w trafnych od siebie odległościach, i na stosownej głębokości, w taki sposób by sadzonki się przyjęły.