Nawet nie poszukując potwierdzeń leczniczych, z osobistych obserwacji wiemy, że ludzie weseli, szczęśliwi, podchodzący do siebie z dystansem, żyją dłużej i w lepszym zdrowiu. O niejednym znajomym, koleżanki możemy ogłosić, że jest urodzonym optymista, o innym, że jest cierpką jednostką.

Optymiści, zauważający świat w kolorowych barwach, nie przejmują się przesadnie niepowodzeniami, kłopotami, starając się odszukać wyjście z każdej sytuacji. Nie podlegają długofalowemu stresowi, poszukują poprawy samopoczucia w zabawie mającej lekką formę – komedie, powieści z dozą humoru. Pesymiści, traktują jakiekolwiek niepowodzenie jako katastrofę życiową, wpadając w przygnębienie, nawet w depresję. Tak jak grupa ludzi otwartych na życie nie potrzebuje lekarstwa, bo sama sobie pomoże swoim szczęśliwym usposobieniem, tak dla drugiej grupy wprost zalecona ma być śmiechoterapia, przy pomocy jakiej organizm oczyszcza się ze złych emocji, jaka zezwala na odszukanie trafnej perspektywy widzenia okalającego świata – przywraca normalność i wiarę w siebie – tutaj polecamy memy i po prostu Internet, zapraszamy na domenę internetową serie memów, gdzie rządzi śmiech. Na świecie funkcjonuje już kilkaset grup terapeutycznych prowadzących terapię w największym stopniu dostępnym i bezpłatnym lekarstwem, jakim jest śmiech.

Lekarze już dawno zauważyli, że pacjenci, którzy przechodzą rekonwalescencję po przebytych chorobach, a mają pogodne usposobienie, szybciej dochodzą do pełnego zdrowia, niż pacjenci, którzy egzystują swoją chorobą, dzieląc się nią ze wszelkimi naokoło, twierdząc ją za najważniejszą przypadłość własnego życia. Skąd taka sprzeczność? Mówi się, że śmiech oraz radość w sporych ilościach dodaje energii życiowej, otwiera nas na innych, zezwala optymistycznie patrzeć na życie, oczyszcza naszą klarowną aurę, umacnia duszę. Śmiech zezwala na zapomnienie o przyziemnych rzeczach, o większych oraz mniejszych komplikacjach, człowiek staje się zdrowszy. Przez śmiech pozyskujemy inną perspektywę spostrzeżenia otaczającego nas świata, zaczynamy go widzieć w jaśniejszych oraz weselszych barwach. Ludzie, jacy nie umieją się śmiać, naokoło siebie widzą wyłącznie trudności, pogłębiają tylko swoje komplikacje. Szybciej dopada ich stres, załamania nerwowe. A to już tylko parę kroków do przeróżnych chorób. Ktokolwiek z nas powinien sobie przepisać codzienną dawkę humoru, by poprawić sobie komfort życia