W najwyższym stopniu powszechnym oraz zarazem słynnym wariantem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego kompozycja nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu wypadkach dodaje się też inne metale w celu ulepszenia atrybuty, z reguły są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan.

W wypadku kiedy stop zawiera takie elementy jak: siarka czy też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, w jakim miejscu produkuje się również inne typy stopów metali – sprawdź hardox 500. Do tego, by powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na każdym kroku spotykamy wiele typów towarów stalowych, jest to materiał bardzo wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Do tego, żeby zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy różnych typów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu przeróżnych składników fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a też zastosowania. Pierwszym oraz zarazem głównym podziałem traktującym stali jest skład chemiczny.

Tutaj wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). Później pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: prostą, wyższą lub najwyższą. Przez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych produktów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub ewentualnie narzędziowym.