Wszelkie artykuły wykonane ze stali mają wybitnie gigantyczne zapotrzebowanie na całym globie, w każdym kraju, który rozwija się oraz powstają oryginalne konstrukcje. Jest dużo dziedzin techniki, w gdzie stal jest najistotniejszym i zarazem bazowym składnikiem. W ogólnoświatowej produkcji tego materiału przewodzą: Chiny.

Kluczową dyscypliną gospodarki, gdzie niebezużyteczne są wszelkie konstrukcje stalowe jest naturalnie budownictwo. Powstają tam dobre zbrojenia, będące fundamentem przy powstawaniu wielu obiektów, szczególnie niezmiernie wysokich. Oprócz tego spotykamy wiele mostów lub wież opartych tylko i wyłącznie na profilach stalowych. Materiały te znalazły również zastosowanie w wielu innych dyscyplinach, m.in. takich jak: motoryzacja (do budowy karoserii), przemysł spożywczy (puszki do konserw i trunków), przemysł metalowy (rury, blachy, płaskowniki, kątowniki, śruby, nakrętki), szczegóły mebli, przemysł energetyczny (elementy wiatraków), przemysł stoczniowy (wszelkie szczegóły statków, platform itp.).

Jeśli chodzi o zastosowanie to jest nadzwyczaj wiele form, w tym również ogólnego przeznaczenia, dostępne także dla zwykłych osób – podobnie, jak usługi rodzaju wycinanie ploterem. Jednym z najbardziej legendarnych wyrobów stalowych jest blacha oraz wszelkie jej rodzaje oraz odmiany. Stosowana w większości dziedzin gospodarki w każdym kraju, zwykle jako pokrycie konstrukcji. Fabrykowanych jest gigantyczna ilość rozmaitych typów, wielkości, grubości a także struktury. Każdy z nich ma swoje wyznaczone zastosowanie oraz co najistotniejsze właściwości fizyczne oraz mechaniczne. Wiadomym jest, że im grubsza blacha, tym jest ona bardziej wytrzymała. Najpopularniejszą wersją jest w zupełności blacha stalowa ocynkowana, wykorzystywana tam, gdzie jest rozległy wpływ warunków zewnętrznych, w tym atmosferycznych.

Powłoka cynkowa zapobiega powstawaniu korozji oraz rdzy, w związku z tym nawet długotrwały kontakt z wodą nie jest w stanie zaszkodzić. Prócz tego do dyspozycji posiadamy blachy zimnowalcowane i konstrukcyjne. Mają one różne grubości, od dziesiętnych części do kilku milimetrów. Są także właściwe blachy tzw. ryflowane, innymi słowy posiadające ulubiony wzór na powłoce zewnętrznej. Ten rodzaj jest najbardziej wytrzymały, a jego grubości wynoszą z reguły od kilku do kilkunastu milimetrów.