Zakup nieruchomości może odbywać się przede wszystkim na rynku pierwotnym. W takim wypadku mówimy o kompletnie nowym dobru, jakie jeszcze nigdy wcześniej nie było wykorzystywane i nie miało żadnego posiadacza.

Dzieje się tak w przypadku budowy mieszkań. Inwestor przejmuje na jakiś czas nadzór nad budową bloku, lub wieżowca oraz obszaru, na którym obiekt ma stanąć, jednak nie jest jej właścicielem. Nowatorskie mieszkanie oddaje się na ręce domowników, jacy w razie jego kupna – stają się pierwotnymi właścicielami posiadłości. Rynek pierwotny w przypadku lokali mieszkaniowych jest naturalnie w większości wypadków spotykany.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy państwo rozdziela jakiś teren pod działki na sprzedaż w celach gospodarczych, przemysłowych, bądź też mieszkaniowych. W takim przypadku możemy też mówić o pierwotności, bowiem instytucji państwach nie wlicza się do grona właścicieli w ścisłym tego słowa znaczeniu. Posiadłość, którą nabędziemy na rynku pierwotnym ma swoje walory, o których należałoby wspomnieć, nim ktoś zdecyduje się na ulokowanie swoich pieniędzy. Rozwiązaniem w najwyższym stopniu słynnym w wypadku kupna nieruchomości jest skorzystanie z ofert rynku wtórnego. Tu należałoby wstąpić też w wypadku szybkiej sprzedaży nieruchomości – http://www.skup-nieruchomosci-gdansk.pl/. Częstość takich zabiegów nie wynika raczej z takiej chęci, czy także próby zaoszczędzenia pieniędzy, niemniej jednak poniekąd z faktu, że takich ofert jest najzwyczajniej w świecie więcej. Mniej się bo buduje innowacyjnych mieszkań, czy domów, jakkolwiek za to coraz to więcej ludzi się ich pozbywa na rzecz skonstruowania prywatnej oazy na użytek prywatny, najprzyzwoiciej gdzieś na wsi, za miastem. Rynek pochodny zatem przoduje w licznych ofertach i ma wiele pozytywnych witryn internetowych. Przede wszystkim cena kupna takiego idealna staje się w większości przypadków o wiele niższa, aniżeli na rynku pierwotnym.

Rzeczą wiadomą jest, że przez parę lat użytkowania mieszkanie, czy dom zdołały się zniszczyć i to niekoniecznie z winy właściciela, ale ze stereotypowego upływu lat i starości obiektu. Nie tylko kwota, jaką będziemy musieli wydać na zakup jest atrakcyjna. Mamy prawo mieć również do czynienia z wykończonym mieszkaniem, co w wypadku rynku pierwotnego nie zawsze jest zagwarantowane. Jeśli należycie dogadamy się z właścicielem, ma prawo on nam zostawić za znikomą opłatą swoje meble.