Detektywi specjalizują się likwidowaniem spraw. Są to sprawy najróżniejsze i dotyczą wybitnie rozmaitych rzeczy. Niekiedy są one dość zabawne, innym wspólnie niesłychanie istotne. Konsumenci do detektywa przychodzą z różnymi komplikacjami, z różnymi zagadkami. Po przedstawieniu takiego problemu detektyw pracujący w agencji detektywistycznej musi podjąć decyzję, czy podejmuje się zadania, czy zgadza się zająć sprawą czy również rezygnuje ze zlecenia. Są detektywi, którzy specjalizują się tylko i wyłącznie w praktycznych sprawach, na przykład połączonych z przestępstwami gospodarczymi.

Jeżeli specjalizują się w rozstrzygnięciu tych praktycznych spraw oznacza to, że robią to w gruncie rzeczy przyzwoicie i znają się na rzeczy. Warto udać się właśnie do takiego detektywa profesjonalisty i to jemu powierzyć rozwiązanie sprawy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że koszty sprawy detektywistycznej mogą być w istocie niezwykle wysokie. Niemniej jednak tego potrzebuje rozwiązanie zagadki.

Niektórzy kontrahenci wydatki takie traktują jak inwestycję. Tak jest w przypadku choćby spraw rozwodowych, gdzie udowodnienie winy małżonkowi daje pewne profity, też finansowe. Wielu detektywów funkcjonuje w głównej mierze w terenie biuro detektywistyczne to nadzwyczaj stosowny przykład. Zajmują się takimi sprawami, gdzie wyjazdy, wyprawy, obserwacje otoczenia i ludzi to niezbędność. Jest to dość trudna praca, czasami również dość ryzykowna. Detektyw musi w stosowny sposób się ukrywać, szczególnie wtenczas, kiedy obserwuje konkretną osobę.

A jest to jakkolwiek częścią zadania, częścią wyjaśnienia sprawy. Bywa też i tak, iż praca w terenie jest dość żmudna, przez dużo godzin nie dzieje się nic. Mimo to detektyw nie może utracić kontroli nad sytuacją, musi obserwować, musi być czujny. Nigdy nie wiadomo, kiedy się coś wydarzy. Detektyw, który funkcjonuje w terenie musi wtopić się w otoczenie. To szalenie istotne. Zdemaskowanie go może wywołać niesłychanie negatywne efekty, może zaszkodzić kontrahentowi, jaki zlecił wyjaśnienie zagadki. Praca w terenie może również polegać na tym, żeby wyjaśniać pewne fakty, uzyskiwać wiadomości na temat sytuacji czy osoby, żeby ustalać miarodajne ślady.