Jak rozumie się samo przez się współcześnie obowiązujący program nauczania zakłada nie wyłącznie prowadzenie sztampowych lekcji w budynku szkolnym, ale również udział uczniów w tak zwanych wyprawach edukacyjnych. Jest to założenie wybitnie właściwe, bowiem nie od dziś wiadomo, że młody człowiek dużo odpowiedniej zapamiętuje informacje, jeśli może dotknąć, czy poczuć omawiane tematy w rzeczywistości. W dodatku taka wycieczka szkolna może być niezmiernie ciekawym urozmaiceniem powtarzalnych w gruncie rzeczy pospolitych dni szkolnych. Jednakże należy też pamiętać o tym, że w wielu przypadkach koszt udziału dziecka w wycieczce może znacznie przerastać możliwości jego rodziców. W praktyce ma okazję to oznaczać, że dzieci najzwyczajniej w świecie nie będą mogły pojechać na wyjazd i tym samym będą czuły się nadzwyczaj poszkodowane.

Dlatego rolą nauczyciela organizującego taką wyprawę szkolną jest zadbanie o to, aby jak w największym stopniu obniżyć jej koszt. W jaki sposób to zrobić? Należy poszukać takich rozwiązań, dzięki jakim rodzice będą musieli zapłacić mniej za udział dziecka w wycieczce. Może to być na przykład załatwienie noclegów w tanim, lecz przecież wygodnym, schronisku młodzieżowym. Niezmiernie należytym pomysłem jest także nawiązanie współpracy z firmą oferującą transport osobowy do Anglii.

Zwłaszcza, jeśli na wycieczkę ma podróżować tylko kilkunastu uczniów. W tym przypadku względy ekonomiczne są wyraźne. Wiadomo przecież, że bez względu od tego, czy wszelkie miejsca w busie bądź autokarze będą zajęte, koszt jego wynajmu się nie zmieni. Właśnie dlatego w przypadku niewielkich grup osób, warto zdecydować się na turystyka busem, jakiego wypożyczenie po prostu kosztuje sporo mniej. Na dodatek często jest również tak, że jeśli dana szkoła ciągle współpracuje z wybraną firmą przewozową, która zajmuje się też wynajmowaniem busów, może liczyć na liczne rabaty, na przykład w wypadku organizacji kolejnej z rzędu wycieczki. Nic w takim razie niepokojącego, że coraz to częściej uczniowie szkół na wyjazdy jeżdżą naturalnie wynajętymi busami, a nie, jak to do tej pory bywało autobusami, które są po prostu droższe.