Rozmaitych sposobów upięcia w oknach firan i zasłon jest bodajże tak samo wiele jak pań domu. Każda kobieta ma prywatne triki oraz metody na to, by firanki prezentowały się jej zdaniem najpiękniej i stanowiły znaczący detal dekoracyjny w domu. Zwykle sposobów zawieszania firanek uczymy się w domu, od własnej mamy, pomagając jej w wypełnianiu domowych obowiązków i przekazujemy je potem swoim dzieciom.

Od czasu do czasu można podpatrzeć ciekawe sposoby upięcia u znajomych podczas towarzyskiej wizyty, a po pewnym czasie wykorzystać je u siebie w domu. Najczęstszy dylemat, jaki pojawia się podczas pokaźniejszych porządków, w trakcie których myjemy okna oraz zmieniamy firany, to kwestia, czy zapinać je na gładko, tak żeby nie powstała najdrobniejsza fałdka lub również zdecydować się na różnego typu marszczenia: drobne czy też obfite. Wiele zależy od tego, jaki efekt zamiesza się zdobyć – wypróbuj firanki. Warto pamiętać, że marszczone firanki dodają wnętrzu domowego klimatu, lecz optycznie są w stanie zmniejszać małe i niskie pomieszczenia.

Coraz więcej osób zamiast popularnych w ostatnich latach żaluzji wypatruje innych rozwiązań na dekorację kuchennych okien. Żaluzje są rzeczowe oraz ładnie komponują się z większością wnętrz mieszkalnych, lecz standardowe firanki napotykamy w kuchniach równie często. Jest to powiązane z faktem, że właściwie dobrane firanki powodują, iż kuchnia nabiera niezwykle przytulnego, ciepłego charakteru. Białe, ozdobione falbankami i pełnymi wdzięku wzorkami firaneczki kojarzą się z domem rodzinnym i sielankowymi obrazkami domków rysowanymi przez dzieci dla swoich mam.

Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że kuchnia to pomieszczenie, w którym niemało się dzieje, w następstwie tego każda ozdoba okienna będzie się brudzić znacznie szybciej. Niekoniecznie też firanka kuchenna ma obowiązek sięgać podłogi. Wystarczy długość do parapetu bądź nawet jedynie do połowy okna. To wystarczy, by atmosfera kuchni stała się rodzinna oraz pełna miłych skojarzeń. Można się także zdecydować na popularną zazdrostkę. Wszystko zależy od fantazji i gustu i wystroju kuchni.