Posiadanie własnego domu z krztyną prywatnej przestrzeni dookoła jest fantazją bodajże większości z nas, podstawowym kłopotem stojącym na drodze do realizacji takiego wyobrażenia jest brak dobrych środków pieniężnych na realizację tego typu inwestycji. Jakkolwiek jest sposób, żeby względnie mniejszym wydatkiem uzyskać to samo, a w następstwie tego mieć dom z ogródkiem – takie rozstrzygnięcie to budowa domu dwurodzinnego. Ma prawo to być dom piętrowy, gdzie parter zajmie jedna rodzina, natomiast druga będzie mieszkała na piętrze. Taki dom umie integrować w sobie funkcje budynku jednorodzinnego, ponieważ można zagwarantować dwa odrębne wejścia na poszczególne piętra, także podwórko ma prawo być podzielone na dwie części.

Doskonale jest, jeśli taka inwestycja realizowana jest przez familię – na parterze zamieszkają na przykład dziadkowie, na piętrze dzieci bądź wnuki. Takie rozstrzygnięcie wywołuje kolosalne obniżenie kosztów przedsięwzięcia, bo przecież koszt doprowadzenia mediów można podzielić na dwie rodziny, jednakowo koszt kupna działki, zarysu domu lub także całości inwestycji, uwzględniając także kanalizację oraz kanały samochodowe. Pomniejszy będzie też koszt ogrzewania domu.

Konstrukcja własnego domu to wielka inwestycja, właśnie dlatego nie każdego stać na taki luksus, nawet przy założeniu, że część inwestycji można sfinalizować po wzięciu kredytu bankowego hipotecznego. Mimo to dom o pokrewnej wielkości wolno zbudować także stosunkowo niższym wydatkiem, przy przeznaczeniu kilku bazowych sposobów na tanie budowanie. Na początku kawałek ziemi – zamiast nabywać obszar pod budowę w modnej okolicy, gdzie ceny działek są wielokrotnie zawrotne, można odszukać działkę położoną dalej od miasta, o statusie rolniczym i wystąpić o warunki zabudowy siedliskowej.

Kolejna oszczędność to budowa domu bez jego podpiwniczenia oraz bez umieszczenia garażu w bryle obiektu. Często okazuje się albowiem, że stworzenie podpiwniczenia może podnieść koszt samej budowy domu nawet do 30 procent. Następna kwestia to wykonanie większości prac budowniczych metodą tak nazywaną gospodarską, to naturalnie dzięki temu cały koszt robocizny przy budowie ma okazję zamknąć się sumą 30 tysięcy złotych, przy domniemaniu, iż powierzchnia konstruowanego domu nie przekroczy 100 metrów kwadratowych przestrzeni. Wykonujemy dach o prostej konstrukcji i pokrywamy go blachodachówką.