Nieodłącznie kojarzą się nam z dzieciństwem. Zabawki to wszelkie przedmiotach, których jako dzieci stosowaliśmy do zabawy. Nawet dzieci z najbiedniejszych państw mają własną zabawkę, zrobioną samodzielnie z dogodnych materiałów. Taka już natura małego człowieka, iż rozwija się i poszukuje przyjaciela po raz pierwszy w zabawce. Te ukochane, z jakimi położyliśmy się spać obdarzamy ekscentrycznym sentymentem oraz pamiętamy przez wiele lat.

W dzisiejszych czasach dominuje na świecie nastrój typowo konsumpcyjny, wobec tego dzieci przy okazji każdego święta, w pewnych momentach bez okazji dostają wciąż oryginalne egzemplarze ukochanych lalek oraz klocków. Przekonanie o ich konieczność w obszernej liczbie, wypływa u dziecka pewnie z porównywania własnego małego majątku z kolegami w przedszkolu.

Z pewnością styka się też z reklamami, jakie przedstawiają jak zabawki ożywają. Inną sprawą jest wychowanie. Charakterystyczne dla nas jest rozpieszczanie dzieci, które tłumaczymy normalnym zapewnieniem im tego, czego sami nie mieliśmy w dzieciństwie. Z drugiej kwestii istnieją rodziny, gdzie dzieci dzielą wraz jedną zabawkę, ponieważ na kolejne nie ma pieniędzy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż zabawki nie są tylko atrybutami dziecięcymi.

Także dorośli absorbują się nimi, a ukochane czworonogi cieszą się z piszczących zabawek zwierzęcych. Mimo to zabawki dziecięce są charakterystyczne. W szczególe mają potomkom sprawiać radość oraz zapełniać czas przeznaczony na zabawę – tani prezent dla przedszkolaka. Powinny być wykonane z materiałów, które nie uczulają wrażliwej cery, a w wypadku najmłodszych pociech nie zawierać bezproblemowych do urwania albo wolnych detalów, jakie wolno połknąć. Ważną cechą zabawek są także ich cechy edukacyjne, przez które dziecko poznaje oryginalne zjawiska i przedmioty ze swojego otoczenia. Do tego przedziału zaliczymy np. książeczki a także instrumenty z opcją naśladowania odgłosów zwierzaków.

Zabawki nie powinny wzbudzać w dziecku przesadnej agresji, ani okazywać kiepskich wzorów zachowań. Niestety w dobie gier komputerowych i mniejszego czasu przeznaczonego dla dziecka, coraz to więcej rodziców pozyskuje to co dziecko pragnie, nie sprawdzając uprzednio czy po pierwsze zabawka nadaje się do wieku dziecka, po drugie jakiego typu emocje wyzwala.