Okno zezwala nam obserwować na świat przyrody bez wychodzenia na zewnątrz. Najistotniejszą funkcją okien jest bezsprzecznie wpuszczanie światła słonecznego do lokalu mieszkalnego. Im większe okno tym więcej światła wpada do pomieszczenia. A to pozwala oszczędzać prąd, jaki zużylibyśmy na oświetlenie takiego pokoju. Niekiedy niemniej jednak natura płata nam figla oraz słońce daje aż za dużo światła. Wtedy przydatne okazują się markizy. Zezwalają one na regulacje naturalnego oświetlenia. Ich opuszczenie powoduje pewne zaciemnienie pokoju. Nie honorują także gorącego powietrza. To naturalnie dzięki temu, markizy regulują także temperaturę pomieszczenia. Jej obniżenie daje proste uczucie chłodu.

Oprócz tego stanowią pewną dekorację, jaka współgra na ogół z całym wystrojem mieszkalnych wnętrz. Okna, w jakich wiszą markizy są sympatycznym uzupełnieniem dekoracji firanowych i balkonowych – pełna propozycja na domenie internetowej markizy wrocław. Duża gama kolorystyczna pozwala także na uatrakcyjnienie wyglądu naszego domu, np. przez wykorzystanie przeróżnych kolorów we wszystkich oknach. Są również idealnym sposobem na cieniowanie pejzażu naszych pomieszczeń przed wścibskimi. Włamania to plaga rodzimych sprzedawców. Uchronienie się przed tego rodzaju zdarzeniami jest bardzo skomplikowane, lecz nie niemożliwe. Wystarczy jedynie zainwestować w alarm, monitoring, ochronę. Poprawnym pomysłem są też markizy zewnętrzne, które spuszcza się po zamknięciu sklepu.

Fabrykowane z twardego aluminium wypełnionego szczególną pianką, są dobrą barierą dla tych, których kusiłby nocne wypady do sklepu. Oprócz funkcji ochronnych takie markizy zaciemniają pomieszczenie oraz regulują przez to temperaturę powietrza. Montowanie ich w osobistych apartamentach jest czasem podyktowane hałaśliwą lokalizacją. Użycie ich jako zabezpieczenia jest też ważnym argumentem dla posiadaczy domków jednorodzinnych, jacy wyjeżdżają na dłuższe wakacje. Wspomniane markizy zewnętrzne instalowane są na gigantyczną skalę w domkach letniskowych, które używane są tylko w sezonie letnim. Oprócz dozoru sąsiada, a czasem nawet wynajętej firmy ochroniarskiej zabezpieczenie okien przez taki towar jest godzien przemyślenia. Szczególnie w owym czasie, kiedy przez większość czasu nie ma nas na miejscu.