Jak można wesprzeć kogoś, kto stracił bliską osobę
#Utrata bliskiej osoby # Pomoc psychiczna dla cierpiącej osoby
Czasami trudno jest wiedzieć, co zrobić, gdy umiera członek rodziny lub przyjaciel. Są to normalne okoliczności. Należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Ważne jest, aby zapytać swoich bliskich, czego potrzebują w danej chwili.
Ważne jest, aby spróbować zrozumieć uczucia osoby, która straciła bliską osobę. Jest to trudne, ale możliwe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ukochana osoba będzie odczuwać silne emocje, takie jak gniew, wściekłość i strach. Ważne jest, aby być przy ukochanej osobie i pozwolić jej doświadczyć wszystkich emocji.
Najważniejsze jest, aby słuchać swoich bliskich. Nie można złagodzić bólu, ale przyjaciel będzie wiedział, że jest ktoś, kto się o niego troszczy, że nie jest sam i że jego uczucia są szanowane.
Nie opuszczaj swoich bliskich, nawet jeśli czujesz się przez to niekomfortowo, nie wiesz, co powiedzieć lub jak się zachować. Można powiedzieć: "Nie wiem, co powiedzieć, ale mogę zrobić dla ciebie to, co mogę".
Bądź miły dla swoich bliskich i daj im czas. Nie oczekuj, że pogodzą się ze stratą w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.
Bardzo pomocne będzie używanie serdecznych zwrotów, takich jak "Bardzo mi przykro" czy "Jestem przy Tobie".
Pomoc jest zawsze doceniana, np. Zawsze warto zaoferować pomoc, np. pomoc w pracach domowych lub gotowaniu posiłków. Pomóż bliskiej osobie znaleźć psychiatrę lub psychologa, jeśli tego potrzebuje. Może być trudno skupić się na codziennym życiu, gdy przytłacza nas smutek, złość i żal.
Pomyśl o swoich bliskich, którzy są obecnie w żałobie. Jeśli czują się przygnębieni, można do nich napisać, zadzwonić lub spotkać się z nimi. Osoby, które straciły kogoś znaczącego, często czują się osamotnione. Nie poddawaj się, jeśli przyjaciel przeżywa trudny okres i nie odbiera od razu telefonu lub nie wyraża chęci spotkania. Nie traci ona z oczu znaczenia związku, ale przeżywa trudny okres.
Ważne jest, aby być przy kimś, kto właśnie stracił bliską osobę. Przytul ją, usiądźcie razem i podaj wodę. Możesz ją wysłuchać i dać jej znać, że nie jesteś sama.
Wspieranie kogoś, kto przeżywa stratę, może być trudne. Trzeba też radzić sobie z własnym smutkiem i niepokojem. Zadbaj o siebie i pamiętaj o swoich potrzebach. Możesz rozłożyć swoje obowiązki po równo, znaleźć czas dla siebie, zrelaksować się i spędzić czas z przyjaciółmi. W razie jakichkolwiek pytań należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Jak nie wspierać osoby pogrążonej w żałobie.
Rozmawiaj o zmarłym. Może to być bardzo trudne dla przyjaciela. Może mieć również wrażenie, że próbujesz zapomnieć.Nie udzielaj rad typu: "Musisz być silny", "To minie", "Życie toczy się dalej". Lepiej nie pytać o szczegóły śmierci. Twój bliski może opowiedzieć Ci o szczegółach, jeśli zechce. Nie należy nikogo obwiniać ani tłumaczyć, dlaczego zmarła osoba.
Wspieranie dzieci w żałobie
Chociaż dzieci mają takie same potrzeby i pragnienia jak dorośli, unikamy rozmów z nimi na temat śmierci. To zrozumiałe, że chcemy je chronić. Będą nam wdzięczne, że nie sprawiliśmy, by czuły się odizolowane i wykluczone. Choć przez jakiś czas można unikać tematu śmierci, ważne jest, aby poruszyć go ponownie, aby dziecko mogło sobie z nim poradzić.
Należy zapytać dziecko, czy rozumie, co się stało. Następnie należy odpowiadać na wszelkie pytania, używając zrozumiałego języka. Ważne jest, aby mówić prawdę i nie wycofywać się z tego, co zostało powiedziane. Dzieci biorą wszystko dosłownie, dlatego należy zachować ostrożność w mówieniu. Aby wspierać dziecko, musimy zrozumieć swoje emocje i nauczyć się, jak najlepiej radzić sobie ze stratą bliskiej osoby. Psycholog może być doskonałym źródłem wsparcia i wskazówek podczas procesu żałoby.
Dzieciom może być bardzo trudno pożegnać się z bliskimi. Pomaga to dzieciom zaakceptować to, co się stało i uznać, że śmierć jest nieodwracalna. Jeśli dziecko nie chce się pożegnać, nie powinniśmy go do tego zmuszać. Warto spróbować rozwiać ich wątpliwości i lęki. Jest wiele sposobów na pożegnanie. Można napisać list, narysować obrazek lub zapalić świeczkę.
Bardzo ważne jest, aby dziecko uczestniczyło w pogrzebie z osobami, z którymi czuje się dobrze i którym ufa. Można zasugerować, aby przyniosło ze sobą coś, co zostawi ze zmarłym, na przykład rysunek lub zabawkę. Nawet drobne rzeczy mogą zrobić ogromną różnicę. Dziecko może upierać się, że kwiaty zostały źle złożone. Warto to sprawdzić, aby ułożyć je w inny sposób. Maluchy uwielbiają widywać swoich bliskich. Choć nie należy zmuszać dzieci do udziału w pogrzebach, warto dać im możliwość wyboru sposobu pożegnania się z bliskimi. Wsparcie i rozmowa mają tu kluczowe znaczenie.
Żałoba może być procesem indywidualnym
Strata może trwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Różne osoby wymagają różnego wsparcia psychologicznego. Strata jest złożonym procesem, który nie przebiega w prostej linii. Możemy mieć wrażenie, że stopniowo wracamy do normalności, ale czasami tęsknota i smutek będą bardziej intensywne. Wszystkie emocje i reakcje są normalne. Ważne jest, aby być uważnym na swoje uczucia i podążać za swoimi potrzebami. Nie należy się spieszyć, ale pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich emocji.
Artykuł pisany przy współpracy z Gamma Wałbrzych, zakładem pogrzebowym z Wałbrzycha