JAK STOSOWAĆ PODPORY BUDOWLANE
Podpora budowlana jest elementem pomocniczym, który wspiera systemy szalunków stropowych. Służą one do przenoszenia obciążeń betonowych i stanowią podporę do czasu oddania konstrukcji do użytku. Teleskopowa konstrukcja pozwala na regulację ich wysokości. Jak prawidłowo stosować podpory budowlane?
Obliczanie wymaganej liczby wsporników
Istnieje wiele obliczeń, które należy wykonać przy wyborze podpór budowlanych. Najpierw należy określić obciążenie na metr kwadratowy, jakie muszą wytrzymać podpory. Należy pamiętać o dodaniu do ciężaru płyty przeciążenia budowlanego (ciężar robotników, szalunków). Następnie należy zapoznać się z tabelą w celu określenia nośności podpory na wysokości, na której będzie pracować. Gdy masz już potrzebne dane, możesz obliczyć, ile podpór będzie potrzebnych do wykonania szalunku.
Montaż podpór na placu budowy
Po zakupie lub wypożyczeniu podpór można je umieścić na placu budowy w celu montażu deskowania. Najpierw należy przymocować trawersy do podpór. Po zamocowaniu podpór do podpór można je rozłożyć na żądanej wysokości za pomocą nakrętki. Na koniec są one blokowane. Następnie należy ustawić statywy. W każdym rogu sali należy zastosować co najmniej cztery statywy. Przy rozmieszczaniu rekwizytów budowlanych należy kierować się tabelą rozstawu lub projektem technicznym.
Na tych podporach można oprzeć belki podłużne. Belki te powinny wystawać kilka cm poza oś pionową podpory. Głowice należy obrócić o 90 stopni tak, aby dźwigary były równoległe do siebie w miejscach, w których ich długość się pokrywa. Po wypoziomowaniu szalunku, podporę należy zabezpieczyć nakrętką. Następnie należy wykonać rozstaw podpór z głowicami pośrednimi zgodnie z wytycznymi zawartymi w tabeli rozstawu podpór. Następnie zostanie ułożona sklejka i belki poprzeczne. Po zakończeniu ostatecznego poziomowania i pokryciu sklejki płynem antyadhezyjnym, przychodzi czas na wylewanie mieszanki betonowej.