Zadzwoń do nas:  100 001 010
Napisz do nas:  biuro@makiazas.pl
Jesteś tutaj: Branże Motoryzacja Kiedy można zacząć szkolenie na prawo jazdy?

Kiedy można zacząć szkolenie na prawo jazdy?

Uzyskanie prawa jazdy to powszechnie kojarzony przywilej z dorosłością. I nie ma w tym nic dziwnego, aby uzyskać prawo jazdy kategorii B konieczne jest ukończenie 18. roku życia. Jednak można się zapisać na kurs jeszcze przed osiemnastymi urodzinami, tworząc sobie najlepszy prezent urodzinowy – PRAWO JAZDY! To, kiedy i w jakich warunkach możemy rozpocząć naukę jazdy samochodem osobowym regulują polskie zasady. Prawo jazdy otrzymuje się w chwili ukończenia 18. roku życia, natomiast sam kurs może zostać rozpoczęty nawet 3 miesiące przed osiemnastymi urodzinami.

Czy opłaca się rozpocząć kurs na prawo jazdy przed 18. urodzinami? 

Zastanawiasz się, czy nauka jazdy przed urodzinami i oczekiwanie na wydanie uprawnienia ma sens? Doświadczenie pokazuje, że czekanie na wydanie uprawnień nie ma sensu… Dlaczego? Kurs teoretyczny i praktyczny, egzamin wewnętrzny, a później egzamin państwowy – wszystkie te etapy do posiadania prawa jazdy zajmują czas. Zazwyczaj termin egzaminu w WORD jest tak odległy, że kursanci, którzy zaczęli kurs przed urodzinami, do egzaminu państwowego podchodzą już jako pełnoletni. Jeśli chcemy szybko uzyskać uprawnienia, warto rozpocząć naukę jak najwcześniej.

Prawo jazdy dla 16-latka?

Coraz częściej słyszy się, że upragnione prawo jazdy mogą zdobyć osoby powyżej 16 roku życia. Tak i nie. Od 2003 roku osoby, które ukończyły 18

  • kategoria A1,
  • kategoria B1,
  • Kategoria T.

Co to oznacza w praktyce? Żaden z pojazdów, którymi może kierować 16-latek, nie jest samochodem osobowym. Odpowiednikiem własnych czterech kółek jest czterokołowiec, którym możesz jeździć z kategorią B1.

Czterokołowiec to pojazd silnikowy przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy, z wyłączeniem samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli, których masa nie przekracza 550 kg przy przewozie towarów lub 400 kg przy przewozie osób.

Czy warto inwestować w kategorię B1?

Czterokołowiec to pierwszy krok na drodze do jazdy samochodem i jednocześnie duża porcja samodzielności. Kierowcy, którzy mieli już styczność z czterokołowcami są znacznie mniej zestresowani w teście kategorii B, co przekłada się na wysokie współczynniki upadków i możliwość zdobycia od razu wymarzonego prawa jazdy.