Jesteś tutaj: Województwa Miasta linkowane z zakładki oferta (stare) Psychoterapia młodzieży i dzieci Tarnowskie Góry

Psychoterapia młodzieży i dzieci Tarnowskie Góry

Terapia młodzieży i dzieci z Tarnowskich Gór - czym jest  terapia młodzieży?

Może na początek czym terapia psychologiczna dzieci zdecydowanie nie jest. Nie można mówić o terapii w kontekście naprawiania kogoś, czy też ustawiania pod wymagania szkoły, rodziców, czy środowiska. Terapia młodzieży ma pomóc nastolatkowi w uporaniu się z jego cierpieniem, którego źródła mogą być najróżniejsze: od ADHD, przez dolegliwości ze spektrum autyzmu, po depresję.

Terapia dzieci, a dorosłych - jakie są różnice?

Nie jest łatwo być nastolatkiem - to czas ciągłych zmian. Zarówno fizycznych ponieważ dziecięce ciało przybiera dorosłe cechy, jak i psychicznych, bo za zmiany fizyczne odpowiedzialny jest wyrzut ogromnej ilości hormonów, które nie pozostają bez wpływu na niedojrzały jeszcze umysł. 

Nie ma co ukrywać, że nastolatek jest też traktowany mniej poważnie od dorosłego. Gdy gimnazjalista mówi o tym, że jest smutny, nie ma ochoty wstawać rano z łóżka i stracił apetyt, to najczęściej spotyka się z reakcją „nie wymyślaj, pewnie nie chce Ci się iść do szkoły”.  Dorosłemu radzimy wziąć zwolnienie z pracy i pójść do specjalisty. 

Za młodym dorosłym ciągną się też oczekiwania, zarówno ze strony rodziców, szkoły jak i środowiska. Niejednokrotnie trudno jest sprostać wszystkim na raz. 

Tajemnica lekarska psychologa młodzieżowego w Tarnowskich Górach i w Sosnowcu jest taka sama

Niejednokrotnie hamulcem przed pójściem na terapię jest obawa, że psychoterapeuta przekaże rodzicom wszystko to, co usłyszy na sesji od młodego klienta. Nic bardziej mylnego. Psycholog młodzieżowy w Tarnowskich Górach czy w innej miejscowości, ma obowiązek poinformować rodziców, gdy życiu ich dziecka zagraża niebezpieczeństwo, np. ma plany samobójcze. Ale nie ma prawa zdradzać tajemnic dziecka.

Więc po co terapeuta spotyka się z rodzicami? Praca z dzieckiem zawsze wiąże się też z pracą z rodzicem, który musi być poinformowany choćby o tym jak reagować, gdy córka/syn nie chce iść do szkoły, tylko np. na kawę z koleżankami. Poza tym psycholog informuje opiekunów na jakim etapie jest z dzieckiem, Komunikat, który może otrzymać rodzic, to np. „jesteśmy na etapie przepracowywania lęku społecznego u Michała”. 

Terapia psychologiczna dzieci Tarnowskie Góry - czy osoba nieletnia może się samodzielnie zgłosić na terapię?

Od 16 r.ż obowiązuje tzw. podwójna zgoda, to znaczy, że na terapię dzieci musi się zgodzić zarówno rodzic jak i dziecko. Chroni to młodzież, przed przymusem chodzenia do konkretnego i wybranego przez rodziców terapeuty, ale jednocześnie narzuca rozmowę z opiekunami na temat terapii psychologicznej dzieci z Tarnowskich Gór. 

Psycholog młodzieżowy Tarnowskie Góry - co, gdy rodzic nie zgadza się na podjęcie terapii przez dziecko?

To dla dziecka bardzo trudna sytuacja i wymaga interwencji sądu rodzinnego, który taką zgodę wydaje zamiast opiekunów. Może (i najczęściej tak się dzieje) odbyć się za pośrednictwem psychologa szkolnego, który staje się pośrednikiem między dzieckiem, rodzicami i sądem. Nastolatek jest postawiony w trudnej sytuacji, ponieważ sam jest w stanie niewiele zdziałać i musi zaufać komuś dorosłemu. Może to być babcia, dziadek, przyjaciel rodziny, czy właśnie ktoś ze szkoły. 

Psychoterapia dzieci w Tarnowskich Górach

Znacznie różni się od psychoterapii dla młodzieży. Wynika to przede wszystkim z różnic poznawczych między 6 a 16 latkiem. Psycholog dziecięcy w Tarnowskich Górach dostosowuje pracę do rozwoju dziecka. Terapia dzieci często odbywa się na zasadzie zabawy i ogromną rolę w tym procesie odbywają rodzice, którzy również uczestniczą w sesjach. 

Najnowsze posty
na blogu

Umów termin spotkania
501-762-402

Praca naszych psychologów, w gabinecie MAKIAZAS, skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@makiazas.pl
ul. Graniczna 61, 40-018 Katowice

Specjaliści w:

Na skróty