Jesteś tutaj: Blog Jak sobie radzić z wpływem lockdownu na dzieci i młodzież - poradnik dla rodziców

Jak sobie radzić z wpływem lockdownu na dzieci i młodzież - poradnik dla rodziców

#terapia psychologiczna dzieci #psycholog dziecięcy #terapia psychologiczna młodzieży

14:41, dnia 31 styczeń 2022r.
Kategoria:
317

Psychoterapia dziecięca - podstawy zdrowia psychicznego

Mimo, że jako ludzie bardzo się od siebie różnimy, wszyscy mamy mocno zbliżone potrzeby fizyczne oraz psychiczne. One pozwalają nam prawidłowo funkcjonować i czuć się dobrze. Opisał je Abraham Maslow w artykule pt. „A theory of human motivation”. Na podstawie publikacji powstała (rozpowszechniona na cały świat) piramida potrzeb Maslowa. 

Potrzeby fizjologiczne

Stanowią podstawę piramidy. Zaliczamy do nich: 

Zdrowe odżywianie i regularny sen to absolutna podstawa nie tylko dobrego samopoczucia, ale też zdrowia. Lockdown i zdalne nauczanie, doprowadziły do rozregulowania cyklu dobowego waszych pociech. Rzadsze spotkania ze znajomymi, nuda „zabijana” telewizorem czy konsolą, mogą skutkować w najlepszym wypadku „tylko” złym samopoczuciem, sennością, rozdrażnieniem.  

Tutaj pomocne będzie wprowadzenie grafiku: 

Zamknięcie w domu zmniejszyło powtarzalność/rutynę, a są one bardzo istotne, żeby utrzymywać wewnętrzną równowagę. Jeśli zmiany u dziecka zaszły zbyt daleko, warto także zastanowić się nad psychoterapią. Sosnowiec znajdzie wsparcie w moim gabinecie.  

Potrzeba bezpieczeństwa

Dawno nie czuliśmy się tak bardzo niepewnie: 

a często niestety i śmierć bliskich członków rodziny. Tyle rzeczy działa na dzieci źle, a mowa tylko o rozterkach/braku pewności, związanymi z pandemią. Co z innymi tematami i dziedzinami życia?

Ten stopień piramidy (w obecnych czasach) leży w gruzach. A kiedy coś się psuje, należy to naprawić. W tym momencie chciałbym przypomnieć, o prowadzonej online psychoterapii. Sosnowiec już przekonuje się do tej formy działania. 

Psychoterapia dla młodzieży i dzieci w Sosnowcu

To czego będziecie potrzebować, to laptop bądź telefon z dostępem do internetu i pomieszczenie, w którym będziecie się czuli swobodnie, opowiadając o swoim zdrowiu psychicznym. Takie warunki zapewnijcie także waszym dzieciom.

Spróbujcie się „odciąć” z rodziną od wiadomości. Unikać ich jeśli widzicie, że działają negatywnie na wasze pociechy. Pokazać im wsparcie w ich problemach, nie wyśmiewać ich obaw.  

Potrzeby przynależności i bliskości

Niezwykle trudno jest odczuwać bliskość, kiedy to od drugiego człowieka dzieli ekran monitora. Dzieci także odczuwają brak swoich znajomych i aktywności z nimi. 

Większość z Was czuje potrzebę przynależności do grupy, spotkań z bliskimi, przyjaciółmi, ale rozumie zaistniałą na świecie sytuację. Potraficie sobie przetłumaczyć, dlaczego się (chwilowo) „odcinacie”.

Pomyślcie teraz o najmłodszych dzieciach – 6 czy 7 latkach, które w dobie pandemii zaczęły pierwszy rok szkoły podstawowej. Ominęło ich mnóstwo wspaniałych doświadczeń: 

W pewien sposób zostali pozbawieni szansy, na zawiązanie przyjaźni. Wrzuceni na głęboką wodę i to samotnie, bo przed ekranem laptopa.

Starszym dzieciom natomiast odebrano coś, co lubią. Towarzystwo. Nie zawsze potrafią sobie z tym poradzić.

Jak samotność wpływa na człowieka? Wiele badań naukowych udowadnia związek między samotnością a depresją. Brak bliskości, aktywności emocjonalnej, itd., prowadzi do poczucia braku sensu życia i motywacji do codziennych aktywności. 

Kiedy tylko zauważycie te objawy u waszych dzieci, jak najszybciej powinniście odwiedzić gabinet psychoterapii i pomocy psychologicznej. Nie warto czekać, aż „samo przejdzie”.

W momencie, kiedy nie można się spotykać, proponuję powrót do dawnych lat. Pokażcie dzieciom, że można pisać listy do przyjaciół. Nie mają takiej chęci – umożliwcie im przestrzeń na prywatne z nimi rozmowy bądź wideorozmowy. 

Ważne, abyście byli z dziećmi w trudnych dla nich momentach, autentycznie je wspierali i okazywali zainteresowanie ich potrzebami. 

Potrzeba uznania

Kto z Was nie potrzebuje szacunku i uznania ze strony innych? Docenienia, poczucia, że ma się na coś wpływ? Że jest się wyjątkowym? Kto nie chciałby otrzymać np. nagrody i tym samym podnieść poczucia własnej wartości? 

Czy uważacie, że w czasach lockownu i izolacji, ta potrzeba u waszych dzieci ma szansę być jakkolwiek spełniona? Nie otrzymają od znajomych tych emocji, więc może Wy sami spróbujcie je docenić. Choćby za małe rzeczy, drobne dokonania. Zobaczycie jak dumne i szczęśliwe przez to się staną.

Potrzeba samorealizacji

Możecie do niej zaliczyć: 

Siedzenie przed laptopem szybciej niesie zniechęcenie i znudzenie, niż chęć rozwoju. Trudno o doznania kulturalne, kiedy kina, teatry, filharmonie czy kluby są zamknięte. Często także granice.

Jak spełnić tę potrzebę u waszego dziecka w zaciszu domowym? W zależności od wieku, zorganizujcie wieczór filmowy z popcornem, projektorem gwiazd i różnego typu przekąskami. Dla młodszych dzieci możecie zaimprowizować teatr cieni, albo inne kreatywne zajęcia, które będą przyjemnością. Poszukajcie hobby jak np. sklejanie modeli, oglądanie programów przyrodniczych i uczenie się o świecie połączone z planowaniem przyszłych podróży. 

Wpływ lockdownu na dzieci i młodzież - czy warto skorzystać z konsultacji psychologicznej?

Długie godziny spędzane w przygarbionej pozycji przed komputerem... Mało lub całkowity brak ruchu fizycznego... Złe nawyki żywieniowe... Odseparowanie od znajomych... Te i inne  rzeczy, których doświadczają najmłodsi (podczas zamknięcia w domu), mają na nich olbrzymi wpływ. Większy niż sądzicie. Dzieci nie potrafią sobie do końca racjonalnie wytłumaczyć czemu coś wygląda tak, a nie inaczej. Nie docierają do nich pewne argumenty, lub są one dla nich nieistotne. 

I zaczyna się to wszystko odbijać na ich zdrowiu. Do przypadłości zdrowotnych, jak:

znacznie pogarsza się kondycja psychiczna. W takim przypadku warto sięgnąć po pomoc jaką oferuje dobry psycholog w Sosnowcu, zanim będzie „za późno”. Dlatego zapraszam do siebie 

Obecne czasy wymuszają na wszystkich dostosowanie się do panującej sytuacji, dlatego moja poradnia psychologiczna w Sosnowcu działa także online. 

Konsultacje psychologiczne w Sosnowcu - Łukasz Beryt

Umów termin spotkania
501-762-402

Praca naszych psychologów, w gabinecie MAKIAZAS, skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@makiazas.pl
ul. Graniczna 61, 40-018 Katowice

Specjaliści w:

Na skróty